رسول نور حضرت محمد (ص) - قرآن كريم در بين پيروان همه مذاهب اسلامی مهجور است
 
 
 
 
 قرآن كريم در بين پيروان همه مذاهب اسلامی مهجور است

آرشيو اخبار رسول نور4 حجت‌الاسلام و المسلمين شريف مهدوی با رد اتهام كم‌توجهی شيعيان به قرآن كريم تأكيد كرد: هيچ‌كدام از پيروان مذاهب اسلامی آن توجه كاملی كه بايد به قرآن داشته باشند را ندارند و قرآن در بين آن‌ها مهجور است.

حجت‌الاسلام و المسلمين شريف مهدوی، معاون بين‌الملل بعثه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به مكه مكرمه، ضمن بيان اين مطلب و در خصوص اتهام به ناحقی كه برخی به شيعيان در خصوص كم‌توجهی به قرآن روا می‌دارند، افزود: بی‌توجهی به قرآن منحصر به شيعيان نيست و هيچ‌كدام از پيروان مذاهب اسلامی آن توجه كاملی كه بايد به قرآن داشته باشند، از قبيل تدبر و تعقل در مفاهيم قرآنی كه در عمل ما مسلمان‌ها هم نمود داشته باشد را ندارند. اگر غاطبه مسلمانان به قرآن عمل می‌كردند، الان شاهد اين وضعيت برای جهان اسلام نبوديم.
وی با تشريح برخی ابعاد كم توجهی به قرآن كريم در بين مسلمانان افزود: عدم توجه به قرآن متأسفانه يك واقعيتی است كه در بين مسلمانان وجود دارد و خود قرآن هم از اين مهجوريت و مظلوميت خود در ميان امت پيامبر(ص) شكايت كرده است و رواياتی هم از پيامبر مكرم اسلام(ص) داريم كه همين موضوع در آن‌ها پيش بينی شده است. قرآن در قيامت از مسلمانها شكايت خواهد كرد كه چرا قرآن را مهجور قرار داده بودند و به دستورات آن عمل نكردند.
معاون بين‌الملل بعثه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) قرآن كريم را در تفكر شيعی دارای منزلت و جايگاه والايی دانست و تأكيد كرد: بسياری از اتهاماتی كه در زمينه قرآن به شيعه می زنند هيچ مبنايی ندارد و برای اينكه به جايگاه و اهميت قرآن در بين شيعيان پی ببرند بايد به سخنان بزرگان ما مراجعه كنند و ببينند كه امامان معصوم ما چقدر برای خواندن، فهميدن و عمل كردن به قرآن اهميت قائل بوده اند، توصيه می كرده اند و ما چقدر روايات زيادی در اين خصوص داريم.
جايگاه والای قرآن در تفكر شيعی و انقلاب اسلامی
وی ضمن اشاره به فعاليت‌های گسترده قرآنی جمهوری اسلامی ايران قابل انكار نيست و اهتمام ايران در اين زمينه بسيار زياد است، گفت: اما واقعيت مطلب اين است كه ما بعد از انقلاب اسلامی شاهد يك تحول بزرگ در ايران در زمينه توجه به قرآن كريم، فعاليت‌های قرآنی و علاوه بر آن عمل به مفاهيم و دستورات قرآنی بوده ايم. در اين سال‌ها تفاسير و كتب متعددی پيرامون قرآن نگاشته شده، ترجمه قرآن به زبان‌ها مختلف صورت گرفته است و حافظان و قاريان مبرز زيادی تربيت شده‌اند.
شريف مهدوی ضمن اشاره به فعاليت‌هايی كه در حج برای توسعه فعاليت‌های قرآنی صورت گرفته و برخی موانع موجود در اين زمينه گفت: برای فعاليت‌های قرآنی در حج نيز تلاش‌ها و اقدامات زيادی صورت گرفته است. ما علاقه‌مند بوده و هستيم كه حافظان و قاريان قرآن ما بتوانند در حرمين شريفين به اجرای برنامه‌های قرآنی با شكوه بپردازند و اين كنگره عظيم با حضور مجموعه عظيم مسلمانان كشورهای مختلف به قرآن توجه بيشتری می‌كردند و مسابقات يا همايش‌هايی را در اين زمينه با محوريت قرآن برگزار كنند. ما در بعثه در چندين نوبت به برگزاری همايش‌هايی با موضوع قرآن و نقش آن در تقويت وحدت بين مسلمانان پرداخته‌ايم، ولی ای كاش زمينه حضور پررنگ‌تر كشورهای ديگر در اين فعاليت‌های قرآنی و برگزاری گسترده‌تر اين فعاليت‌ها نيز فراهم می‌شد.
فعاليتهای قرآنی در حج
وی هم‌چنين در خصوص تأثير و جايگاه فعاليت‌های قرآنی در نظام بين‌المللی تبليغ اسلامی گفت: آن‌چه كه مسلمان‌ها را جمع و با هم متحد می‌كند كلام خداست و ترديدی نيست كه همه مسلمان‌ها با هر مذهب و طرز تفكری كه داشته باشند قرآن را به عنوان كلام خدا می‌شناسند و به آن احترام می‌گذارند. اگر ما بنا باشد كه مسلمانان را در سراسر جهان به وحدت كلمه دعوت بكنيم، اولين وجه مشترك ما قرآن مجيد است. هر نوع فعاليتی در اين زمينه از قبيل تلاش برای درك بهتر از آيات قرآن كريم، استفاده و بهره‌برداری از نوشته‌ها و آثار مليت‌ها و مذاهب مختلف در زمينه تفسير، تبليغ و علوم قرآنی برای رسيدن جامعه اسلامی به وحدت و يكپارچگی كمك شايان توجهی می‌كند. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور4
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور4:
روز ازدواج؛ سالروز ازدواج علي(ع) و فاطمه‏زهرا(س)


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلبLongines The Official Timekeeper Of Royal Ascot (امتیاز : 0)
توسط کاربر مهمان در مورخه : دوشنبه، 20 شهریور، 1391

مطالعه ادامه این نظر ...


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما