رسول نور حضرت محمد (ص) - باب اجتهاد اززمان پيامبر(ص) و تا قيامت باز است
 
 
 
 
 باب اجتهاد اززمان پيامبر(ص) و تا قيامت باز است

آرشيو اخبار رسول نور3

عضو اهل سنت مجلس خبرگان رهبري، گفت: باب اجتهادي كه از زمان پيامبر اكرم (ص) باز گذاشته شده تا قيامت باز است و اين تفكر كه اهل سنت باب اجتهاد را بسته است، درست نيست.به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، استاد مولوي نذير احمد سلامي كه در همايش اجتهاد در دوره معاصر با موضوع مراحل و حوزه اجتهاد سخن مي گفت، افزود: جلوگيري از اجتهاد مقطعي و تنها در زمان خلافت عثماني بوده است.

 وي، با اشاره به اينكه مبناي اجتهاد عقل است و قرآن نيز براي عقل ارزش بالايي قائل شده است، تصريح كرد: بر اساس روايات اجتهاد در زمان پيامبر ( ص) و صحابه وجود داشته است.

وي خاطرنشان كرد: در قرن پنجم هجري قمري فقها و دانشمندان اسلامي مسايل فقه افتراضي و فروعات جزئي را مطرح كردند و مجتهدان در آن زمان در خصوص مسايلي كه هنوز به وقوع نپيوسته و امور متوهم فتواهايي صادر كردند.

 وي ادامه داد: با گذشت زمان اين فروعات فرضي به واقعيت رسيد و اين وضعيت تا قرن ششم هجري قمري ادامه پيدا كرد تا اينكه در زمان خلافت عثماني، آنان به دليل اينكه نيازي به اجتهاد احساس نمي‌كردند اجازه به اجتهاد ندادند.

 نذير احمد سلامي ، اظهار داشت: اين روال پس از پايان خلافت عثماني دگرگون شد و از آن پس همواره در جوامع اهل سنت و شيعه باب اجتهاد وجود داشته است استاد دانشگاه مذاهب اسلامي افزود: اجتهاد در آنجا كه نص صريح وجود ندارد و آنجا كه نص ظن وجود دارد، مي‌تواند كاربرد داشته باشد.

وي خاطرنشان كرد: مطلق وجود نص مانع اجتهاد نيست اما بايد توجه داشت كه در نص قطعي، اجتهاد نياز نيست و در نص ظني مجتهد مي‌تواند وارد شود.

 وي، در خصوص انواع اجتهاد نيز گفت: دو نوع اجتهاد مورد نياز جامعه است اول اجتهاد ابداعي به اين معنا كه مجتهد در مورد مسايلي كه در زمان گذشته وجود نداشته و مجتهد ديگري نيز در اين مسايل فتوا نداده است، فتوا صادر كند.

نذير احمد سلامي يادآورشد: نوع ديگر اجتهاد، اجتهاد اختياري است به اين معنا كه از ميان اقوال مجتهدان گذشته هر يك كه ارجحيت دارد و نسبت به مصالح جامعه نزديك تر است، نياز به اجتهاد دارد.

همايش اجتهاد در دوره معاصر كه به همت دانشگاه مذاهب اسلامي از صبح امروز (دوشنبه) در تالار علامه اميني دانشگاه تهران آغاز به كار كرده، عصر امروز به كار خود پايان مي‌دهد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط yoosefi


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


موضوعات مرتبط

آرشيو اخبار رسول نور3

چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما