رسول نور حضرت محمد (ص) - يكي از امتيازات بزرگ اسلام اجتهاد است
 
 
 
 
 يكي از امتيازات بزرگ اسلام اجتهاد است

آرشيو اخبار رسول نور6

رييس دانشگاه مذاهب اسلامي، گفت: مساله اجتهاد يكي از ويژگي‌ها و امتيازات بزرگ اسلام است كه مسلمانان را به تفقه در دين و در صحنه بودن دعوت كرده است.به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، حجت‌الاسلام عبدالكريم بي‌آزار شيرازي با بيان اين مطلب در همايش اجتهاد در دوره معاصر افزود: اجتهاد نقش بسيار مهمي در طول تاريخ داشته از جمله در ايران، زيرا انقلاب اسلامي ايران با اتكا به ولايت فقيه به پيروزي رسيد.

 وي ادامه داد: بسياري از انديشمندان جهان اسلام در زمينه علت پيروزي انقلاب اسلامي به مطالعه پرداختند و با مطالعه تاريخ فقه دريافتند كه در قرن ‪۱۳‬ هجري قمري فقها، علماي اخباري را كنار زدند و علماي اصولي روي كار آمدند كه آنها اجتهاد آوردند و معتقد بودند بايد از مجتهد حي پيروي كرد و در كنار عقل و سنت بايد اجتهاد را مورد توجه قرار داد. وي خاطرنشان كرد: اين مساله باعث شد تا اجتهاد وارد جامعه شود و استقبال چشمگير مردم نيز موجب قدرتمند شدن فقها شد كه اين قدرت در آن زمان در فتواي ميرزاي شيرازي آشكار شد تا به پيروزي انقلاب اسلامي رسيد.

شيرازي ، از استقبال ساير مذاهب اسلامي از برگزاري همايش اجتهاد در دوره معاصر خبر داد و گفت: اين توجه مي‌تواند عامل مهمي براي وحدت مذاهب اسلامي باشد تا اختلاف نظرهاي اجتهادي در مسايل فرعي را كنار بگذارند و براي ترقي و تعالي فقه و عرضه آن به جهان تلاش كنند. وي يادآورشد: اكنون در جهان فقهي اروپا از برخي قوانين مطابق با فقه اسلامي استفاده مي‌شود كه اين امر نشانگر آن است كه فقه اسلامي مي‌تواند يك فقه بخشنده باشد.

 همايش اجتهاد در دوره معاصر كه به همت دانشگاه مذاهب اسلامي صبح امروز ( دوشنبه) در تالار علامه اميني دانشگاه تهران آغاز به كار كرده عصر امروز به كار خود پايان مي‌دهد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور6
· سایر مطالب نوشته شده توسط yoosefi


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور6:
توهین به مقدسات به دلیل هراس دشمنان از گسترش اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


موضوعات مرتبط

آرشيو اخبار رسول نور6

چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما