رسول نور حضرت محمد (ص) - بررسی وجه جامعه‌شناختی رسم‌المصحف از نيازهای جامعه اسلامی است
 
 
 
 
 بررسی وجه جامعه‌شناختی رسم‌المصحف از نيازهای جامعه اسلامی است

آرشيو اخبار رسول نور3
حجت‌الاسلام و المسلمين حميد محمدی در آئين افتتاحيه «نشست علمی تخصصی بررسی شيوه‌های نگارش و علامت‌گذاری قرآن كريم» با بررسی موضوع رسم‌المصحف از منظر رويكرد‌های مختلف، تصريح كرد: بررسی وجه جامعه‌شناختی رسم‌المصحف از نيازهای جامعه اسلامی است.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، نشست علمی ـ تخصصی «بررسی شيوه‌های نگارش و علامت‌گذاری قرآن كريم» از سوی مركز طبع و نشر قرآن كريم و با همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خيريه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از صبح امروز به مدت دو روز در سالن همايش‌های برج ميلاد آغاز به كار كرد.

حجت‌الاسلام و المسلمين حميد محمدی، قائم‌مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی، در آئين افتتاحيه اين نشست كه با حضور كارشناسان مختلف علوم قرآنی از ايران و ديگر كشورهای اسلامی برگزار شد، ضمن خير مقدم به مدعوين و مهمانان حاضر در اين نشست، سخنان خود را با بررسی رسم‌المصحف از دو منظر تأثير قرآن و تكامل خط آغاز كرد و گفت: قرآن به عنوان مقدس‌ترين اثر از عالم ملكوت به اين عالم تجلی كرده و همين امر سبب شده است تا مسلمانان تلاش كنند قرآن را به عالی‌ترين شيوه به مردم ارائه كنند.


وی با بيان اينكه خوش‌خوانی و خوشنويسی دو همزاد معنوی و يار هميشگی تاريخی‌ هستند، ادامه داد: قرآن كريم به دو صورت گفتار و نوشتار قابل ارائه حسی است. در بُعد گفتاری، خوش‌خوانی و در بُعد نوشتاری، خوش‌نويسی آن مورد نظر بوده است. از جمله وجه اعجاز قرآن كه راجع‌ به آن بحث نشده، اعجاز فرهنگ‌سازی قرآن است. اين موضوع بيانگر آن است كه تمام هنرهای اصيل در پرتو قرآن شكل گرفته‌اند.


قائم‌مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی به هنر خوشنويسی اشاره و عنوان كرد: هنر خوشنويسی كه در بستر قرآن برای نگارش آيات شكل گرفته است، ارائه‌دهنده متن آيات است و اصيل‌‌ترين هنر اسلامی به شمار می‌آيد. تأكيدات پيامبر اكرم(ص) و امام علی(ع) نشانگر اهميت اين امر است كه فرمودند: «عَلَيكُم باحسَنِ الخَط فَانَّهُ مَفاتيح‌ُ الرّزق»؛ به عبارت ديگر رزق بر دو نوع ظاهری و باطنی است؛ رزق ظاهری همان بهر‌ه‌مند شدن از ظاهر خط است و رزق باطنی مبتنی است بر حضّ معنوی و بهره‌مند شدن از معارف الهی.


محمدی با بيان اينكه رسم‌المصحف با توسعه فرهنگ قرآنی ارتباط تنگاتنگی دارد، يادآور شد: آنچه كه فارغ از مباحث نظری صرف در حوزه رسم‌المصحف مطرح است، آن است كه اين مهم را هم می‌توان از منظر علمی مورد بررسی قرار داد و هم از جنبه جامعه‌شناختی بحث و بررسی كرد. به عبارت ديگر، وجه جامعه‌شناختی اين موضوع به همان اندازه مباحث علمی و تئوريك قابل بررسی و دارای اهميت بوده و نياز جامعه اسلامی به شمار می‌آيد.


به گفته رئيس مركز توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی، موضوع رسم‌المصحف آن‌قدر از منظر پژوهشگران و كارشناسان علوم قرآنی در طول تاريخ حائز اهميت است كه ابن نديم در اثر مشهور «الفهرست» از منابع متعددی كه در طول تاريخ در اين زمينه به رشته تحرير درآمده است، ياد می‌كند.


محمدی ادامه داد: موضوع رسم‌المصحف را می‌توان از منظر و وجوه مختلف مورد بررسی قرار داد كه در اينجا تنها به ذكر شش نمونه از اين مباحث اشاره می‌كنم. از جمله موضوعاتی كه می‌توان رسم‌المصحف را از آن منظر مورد توجه قرار داد، موضوع توقيفی يا عدم توقيفی بودن، عدم تحريف قرآن و تأثير آن در فرهنگ‌سازی قرآنی است. علاوه بر اين، می‌توان موضوع رسم‌المصحف را از بُعد دانشی مورد بررسی قرار داد؛ چنانكه اين موضوع از جمله مباحثی است كه در علوم قديم مطرح و بحث شده است؛ چرا كه موضوعاتی چون تعليم، قرائت، كتابت و ارتباط آن با رسم‌المصحف از جمله موضوعات حائز اهميت در مبحث توسعه فرهنگ قرآنی است.


به گفته قائم‌مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی، به حوزه فرهنگ و ارتباط آن با رسم‌المصحف اشاره و تصريح كرد: از اين منظر، موضوع رسم‌المصحف با راه‌های ترويج و تبليغ مفاهيم دينی و قرآنی حائز اهميت بوده و قابل بحث و بررسی است. همچنين می‌توان موضوع رسم‌المصحف را با تأثيرگذاری آن در وحدت اسلامی مورد بررسی قرار داد كه اين مهم در بخش بين‌الملل و مطالعاتی از اين دست می‌گنجد.


محمدی در ادامه با بيان اينكه بحث موضوع‌شناسی رسم‌المصحف بايد مقدم بر مبانی نظری و تئوريك آن باشد، يادآور شد: در حقيقت بايد به اين پرسش پاسخ دهيم كه آيا موضوع رسم‌المصحف مانند بسياری از موضوعات فقاهتی است كه با تغيير ماهيت موضوع، حكم آن نيز تغيير می‌كند يا خير. به عبارت ديگر، امروزه نيز احكامی كه در عصر خلفا در اين باب صادر شده است در حال حاضر نيز جاری است يا تغيير می‌كند.


قائم‌مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی در پايان تأكيد كرد: موضوع رسم‌المصحف را هم می‌توان از منظر جامعه‌شناختی و هم از منظر علمی مورد بررسی قرار داد، اما مباحث جامعه‌شناختی مربوط به اين امر مهمتر از مباحث نظری است.


دست‌یابی به راهكارهای متقن مبتنی بر قواعد علمی در حوزه رسم‌المصحف از اهداف برگزاری این نشست است


سيدعلی سرابی، قائم‌مقام مركز طبع و نشر قرآن كريم جمهوری اسلامی نيز در ادامه اين آئين با اشاره به ضرورت برگزاری اين نشست و تقدس قرآن كريم در نزد مسلمان گفت: قرآن كريم يگانه وديعه الهی است كه از سوی خداوند بر پيامبر اكرم(ص) نازل شده و از اين راه در اختيار خاندان، صحابه و ديگر مسلمانان و مردم جهان بدون هيچ‌گونه تحريفی قرار گرفته است؛ به همين دليل نه تنها ضامن رشد و شكوفايی ملت اسلامی، بلكه مورد توجه هر انسان آزاده و رهجوی هدايت است.


وی با اشاره به تأثير قرآن در جامعه افزود: قطعاً اهتمام علمای اسلام در خط مقدم و بعد از آنها تلاش عموم مسلمين در طول اراده حضرت حق در راستای محافظت و صيانت از قرآن سبب شده بعد از گذشت 14 قرن، اين كتاب آسمانی با اطمينان از عدم تحريف آن، سبب هدايت مردم و مايه مجد و عظمت امت اسلامی باشد.


به گفته قائم‌مقام مركز طبع و نشر قرآن كريم، شايد از همين رو است كه امروز شياطين بزرگ عالم بيشترين دشمنی را در حق قرآن روا می‌دارند. آنها فهميدند كه اگر فطرت بشری قرآن را درك كند، بساط دشمنان و كفر و نفاق برچيده خواهد شد. نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران كه در رهگذر بازگشت مردم خداجوی به سمت قرآن و مفاهيم و معارف دينی تأسيس شده، ترويج قرآن و نشر دستورات حيات‌بخش آن را سرلوحه زندگی خود و عموم مردم جهان قرار داده است.


سرابی در ادامه به نقش نويسندگان و كارشناسان قرآنی جامعه اسلامی در ترويج مفاهيم آيات و وحدت امت اسلامی اشاره و عنوان كرد: در اين ميان آنچه بيش از پيش اهميت می‌يابد، تقويت تعاملات جهان اسلام حول محور قرآن است. تبادل نظر عالمان قرآنی در موضوعات گوناگون و سعی در وحدت رويه در ترويج قرآن و دستورات نورانی‌ساز آن برنامه‌ريزی برای آموزش آسان با در نظر گرفتن ويژگی‌های مختلف جهان امری است كه فاضلان جامعه اسلامی بايد به آن توجه ويژه داشته باشند.


وی با بيان اينكه برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی، به دور از نگاه‌های متعصبانه، از اعمال صالح جاری در طول سال‌های گذشته است، به ضرورت برگزاری اين نشست اشاره كرد و يادآور شد: جمهوری اسلامی ايران با توجه به وحدت رويه در كتابت، چاپ و نشر قرآن كريم در سطح جهان و ضرورت پيروی از سياست‌های مشترك در ميان كارشناسان صاحب‌نام از كشورهای اسلامی در عرصه كتابت قرآن و كارشناسان ايرانی اين نشست را ترتيب داده است. به همين منظور مركز طبع و نشر قرآن كريم با همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رايزنان فرهنگی ايران در ديگر كشورهای اسلامی اقدام به شناسايی و دعوت از فعالان در عرصه كتابت و نشر قرآن كريم كرده است.


سرابی با اشاره به حضور كارشناسان مختلف از كشورهای مصر، تونس، الجزاير، تركيه، سودان، مالزی و عراق ادامه داد: شورای تحقيق مركز طبع و نشر قرآن كريم به منظور فراهم آمدن زمينه لازم برای طرح مباحث علمی، از ماه‌ها پيش به طرح مباحث و اولويت‌بندی موضوعات رايج در اين امر پرداخت و ضمن معرفی و در دسترس قرار دادن منابع ارزشمند نوشته شده در اين زمينه و قرار دادن آن در دست كارشناسان، زمينه‌ فعاليت هر چه بيشتر پژوهشگران در اين امر را فراهم كرد.


وی با بيان اينكه اميد است با سخنرانی‌ها و مقالات اين نشست دو روزه بتوانيم به راهكارهای متقن مبتنی بر قواعد علمی در حوزه رسم‌المصحف دست يابيم، ادامه داد: در اين مسير تلاش علمای گذشته در حفظ ويژگی‌های قرآن اعم از قرائت، رسم و... مبنای كار اين نشست خواهد بود. رسم‌المصحف ميراث ارزنده‌ای است كه با شناخت عميق اصول آن می‌توان زمينه محافظت از ويژگی‌های خاص قرآن را فراهم كرد و از ديگر ظرفيت‌های زبان عربی بهره برد؛ به گونه‌ای كه به تحريف و تسامح كلام وحی متهم نشويم و همچنين مورد طعن كسانی كه توقف در يك نحوه نگارش قرآن را حتی در مواردی كه نقل‌های معتبر و متفاوتی در دست است را نوعی تعصب می‌دانند، قرار نگيريم.


قائم‌مقام مركز طبع و نشر قرآن كريم در پايان تأكيد كرد: در اين رهگذر، توجه به امكان انعطاف و توسعه در بهره‌گيری از علائم مصاحف مختلف و تناسب با نيازهای هر منطقه و هر زبان، جدا كردن موضوع جزوات آموزشی ويژه دانش‌آموزان كم‌ سن و سال كه ممكن است شامل بخش‌هايی از قرآن كريم شود، التزامات نگارش مصاحف كامل و موضوع مسائل آوانگاری شده می‌تواند زمينه بهره‌گيری انسان‌های بيشتری از قرآن كريم و معارف الهی را فراهم كند.


يادآور می‌شود، «نشست علمی تخصصی بررسی شيوه‌های نگارش و علامت‌گذاری قرآن كريم» در روزهای 27 و 28 خرداد از سوی مركز طبع و نشر قرآن كريم و با همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان ارتباطات اسلامی و دانشگاه اصفهان با حضور كارشناسان مختلف داخلی و خارجی در سالن همايش‌های برج ميلاد برگزار می‌شود كه در اين راستا موضوعات مختلف در حوزه رسم‌المصحف از منظر كارشناسان امر طرح و مورد بحث و نظر قرار خواهد گرفت.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما