رسول نور حضرت محمد (ص) - آشنايی با مفاهيم قرآن در حفظ كلام الهی ضروری است
 
 
 
 
 آشنايی با مفاهيم قرآن در حفظ كلام الهی ضروری است

آرشيو اخبار رسول نور1
مدير مركز قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم اظهار كرد:در حفظ قرآن ضرورت آشنايی با مفاهيم قرآن كريم تا حدودی بيشتر از قرائت كلام وحی است، زيرا كه مرور آيات الهی از اهميت بيشتری برخوردار است.


علی‌اصغر شعاعی، عضو هيئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم و مدير مركز قرآن و عترت اين دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با بيان اين مطلب گفت: حفظ قرآن كريم از اموری است كه در روايات اهل‌ بيت عصمت و طهارت(ع) مورد تاكيد قرار گرفته است و معمولاً اين مهم با قرائت قرآن كريم رابطه‌ای تنگاتنگ دارند.

وی در ادامه افزود: پيامبر خاتم حضرت محمد(ص) می‌فرمايند كه «كسی كه قرآن كريم را حفظ بخواند و گمان كند كه خداوند او را نمی‌بخشد، از كسانی است كه آيات خدا را مسخره گرفته است» پس با توجه به آن چه گفته شد، شايسته است قاريان قرآن كريم نيز به حفظ كلام‌الله مجيد به صورت جدی همت گمارند.


مدير مركز قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم اظهار كرد: حفظ قرآن كريم از جنبه‌های مختلف در قرائت قرآن كريم دارای اهميت است، زيرا اصولاً در زمان پيامبر اكرم(ص) قاريان قرآن كريم كه به شهرهای مختلف از سوی پيامبر اسلام(ص) جهت تبليغ اعزام می‌شدند، نه تنها حافظ قرآن كريم بودند، بلكه مفسر و مسلط بر احكام و در حقيقت بودند و در مجموع يك مبلغ تمام عيار محسوب می‌شدند، لذا در اين عصر نيز چون قاريان قرآن كريم از بزرگترين مبلغان قرآن كريم هستند، ‌بايد به حفظ قرآن كريم اهميت ويژه بدهند.


شعاعی تصريح كرد: حفظ قرآن كريم و قرائت، دو روی زيبا و قرين يكديگر هستند، قاری و حافظی موفق می‌شوند كه تا حدودی با هنر يكديگر آشنا باشند و بتوانند از اين دو هنر قرآنی در امر تبليغ و ترويج فرهنگ قرآنی به درستی استفاده كنند.


وی گفت: يكی از مهمترين ويژگی‌های يك قاری ممتاز تسلط بر آيات وحی است، وقتی قرآن كريم را حفظ می‌كنيم، با توجه به اين كه لازم حفظ قرآن مرور آيات الهی است، لذا تسلط قاری بر قرائت بيشتر می‌شود و هر چه تسلط بيشتر باشد، استرس و اضطراب قاری كمتر و قرآن را مسلط‌تر قرائت می‌‌كند.


اين عضو هيئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم عنوان كرد: در حفظ قرآن ضرورت آشنايی با مفاهيم قرآن كريم تا حدودی بيشتر از قرائت كلام وحی است، زيرا كه مرور آيات الهی از اهميت بيشتری برخوردار است، لذا قاری اگر حافظ قرآن باشد، علاوه بر تسلط بر مفاهيم قرآن كريم از حس‌گيری‌ قوی‌تر و جلوی‌تری برخورداری می‌شود كه اين باعث تاثيرگذاری بيشتر قرائت بر مردم می‌شود.


شعاعی بيان كرد: از حفظ خواندن آيات قرآن كريم باعث می‌شود تا قاری بتواند فارغ از برخی از موانع تمركز حواس از جمله در دسترس بودن قرآن با خط مناسب، جايگاه مناسب و ... تلاوت زيباتری ارائه دهد و بر مجلس اشراف بيشتر‌ی داشته باشد.


مدير مركز قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم گفت: از آنجا كه در كشور طرح ارزيابی قاريان قرآن كريم در حال اجر است و يكی از پارامتر‌های ارزيابی حفظ اجمالی قرآن كريم است، اين موضوع موجب ارتقاء و سطح قاريان قرآن كريم كشور خواهد ‌شد.


اين قاری بين‌المللی كشورمان اظهار كرد: وقتی قاری قرآن، حافظ قرآن كريم نيز باشد، اين امر باعث مرور بيشتر آيات الهی در تمام ساعات و ايام فراغت فرد می‌شود كه خود از عوامل انس بيشتر با قرآن كريم و تسلط بر قرائت خواهد شد.


مدير مركز قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم تصريح كرد: تلاوت قرآن كريم توسط قاری كه حافظ قرآن است، موجب تأثير گذاری بيشتر قرائت آيات الهی در مستمعان می‌شود، زيرا به خاطر تسلط بهتر و بيشتر بر آيات می‌تواند، آيات قرآن كريم را به ‌گونه‌ای تلاوت كند كه بر شنونده تاثير شگرف داشته باشد.


شعاعی عنوان كرد: يكی از فوايد، آثار و بركات هنر قرائت قرآن كريم رفع شبهاتی است كه برخی از دشمنان مذهب تشيع در جهان ايجاد كرده‌اند، مبنی بر اين كه انس شيعيان با قرآن كريم كم است و قرائت قرآن كريم از حفظ باعث می‌شود كه مسلمان هر چه سريع‌تر نسبت به انس شيعيان با قرآن آگاهی يابند.


اين عضو هيئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم بيان كرد: خوشبختانه بعد از انقلاب در زمينه حفظ قرآن كريم گام‌های موثر و مفيدی برداشته شده و باعث شده تا مردم ايران اسلامی هر چه بيشتر با قرآن كريم آشنا و مانوس شوند، اما بايد اين مهم در جهان اسلام نماد پيدا كند.


شعاعی در پايان افزود: از حفظ خواندن قرآن كريم در برخی كشور‌های اسلامی كه دارای حافظان زيادی هستند، از اهميت ويژه‌ای برخوردار است و اين شيوه نيز بايد در كشور اسلامی ما متداول شود.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور1
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور1:
زندگی پیامبر اکرم(ص) برای کودکان مکتوب می‌شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما