رسول نور حضرت محمد (ص) - هشدار قزوه نسبت به تلاش وهابيت برای نابودی نسخ خطی دينی/ مسئولان به فكر باشند
 
 
 
 
 هشدار قزوه نسبت به تلاش وهابيت برای نابودی نسخ خطی دينی/ مسئولان به فكر باشند

آرشيو اخبار رسول نور3
عليرضا قزوه با بيان اينكه ساماندهی و فرهنگ‌سازی وقف نسخ خطی دينی عزم همه مسئولان را می‌طلبد، نسبت به نابودی اين منابع توسط وهابيت هشدار داد و عنوان كرد: برای حفاظت و صيانت از اين نسخ بايد تلاش جدی صورت بگيرد.


عليرضا قزوه، پژوهشگر ادبی و نسخه‌پژوه در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، با تأكيد بر توسعه تبليغات در زمينه وقف نسخ خطی دينی و قرآنی، با اشاره به اهميت اين موضوع در عصر حاضر گفت: نسخ خطی از جمله حوزه‌هايی است كه با وجود اهميت آنها از منظر علمی و پيوندشان با ميراث فرهنگی كشور، چنان كه بايد مورد توجه قرار نمی‌گيرند.

وی با بيان اينكه هرچه در اين حوزه هزينه كنيم به نتايج خوبی از منظر علمی خواهيم رسيد، افزود: وقف نسخ خطی از جمله راهكارهايی است كه می‌تواند زمينه‌ای برای حفظ اين مواريث فرهنگی باشد، اما اين تنها راه موجود نيست. بايد با صرف هزينه بيشتر، رغبت مردم را به سمت اهداء يا خريد منابع موجود كه گاه دارايی يك خانواده محسوب می‌شود بيشتر كرد.


اين كارشناس امور فرهنگی و ادبی تصريح كرد: اگر بخواهيم با وقف يا خريد نسخ خطی، اين منابع را در پشت درب‌ها و در ميان قفسه‌ها محبوس كنيم، مالكان آنها رغبت به انجام اين كار را نخواهند داشت. بايد به آنها اطمينان ‌خاطر دهيم و با ثبت نام آنها به عنوان واقف، اين سنت حسنه را تبليغ كنيم.


سامان‌دهی و فرهنگسازی وقف نسخ خطی دینی، هزینه بیشتری را می‌طلبد

مصحح «تذكره مردم‌ديده» با بيان اينكه ساماندهی و جمع‌آوری نسخ خطی اعم از دينی و غيردينی نيازمند كار كارشناسی و عزم عمومی دستگاه‌های متولی است، ادامه داد: گاهی ميراث مكتوب از سوی مراكز متولی با قيمت ارزان پيشنهادی خريداری می‌شود؛ اين در حالی است كه هر چه در اين راستا به صورت حرفه‌ای حركت كنيم، موفق‌تر خواهيم بود.


به عقيده قزوه، می‌توان با كم كردن ديگر هزينه‌ها بسياری از اين نسخ خطی را احياء و مرمت كرد. خريد نسخ خطی بايد بر مبنای نظر كارشناسان صورت گيرد تا مالكان اين منابع رغبت به وقف يا خريد داشته باشند.


اين نسخه‌پژوه با بيان اينكه بسياری از نسخ خطی به دست وهابيت خريداری و نابود می‌شود، يادآور شد: وقتی كشورهای غيرفارسی‌زبان عزم خود را برای جمع‌آوری و خريد اين منابع جزم می‌كنند، بايد شك كرد كه هدف از اين كار چيست.


قزوه نسبت به نابودی منابع خطی دينی و شيعی هشدار داد و عنوان كرد: محو و نابود كردن منابع خطی در حوزه علوم دينی بيشتر از ديگر منابع صورت می‌گيرد. بررسی فعاليت‌های اخير حاكی از آن است كه وهابيت و صهيونيست‌ها برای نابودی منابع ارزشمند شيعی، اقدام به خريد اين منابع می‌كنند.


بخش ديگر سخنان اين كارشناس امور فرهنگی و ادبی به ظرفيت پژوهشی نسخ خطی اختصاص داشت. وی منابع خطی را از جمله آثار مغفول واقع شده در حوزه پژوهش دانست و تصريح كرد: ميراث مكتوب از جمله آثاری هستند كه می‌توانند در پيشرفت و توليد علمی كشور تأثيرگذار باشند. اين آثار چنان كه بايد و شايسته است مورد اهتمام پژوهشگران قرار نگرفته‌اند.


نسخه‌های خطی، منبعی عظیم برای تولید علم

وی كه سال‌ها است به پژوهش درباره زبان فارسی در هند می‌پردازد و تاكنون آثار متعددی در اين زمينه به رشته تحرير درآورده است، به ظرفيت موجود در اين عرصه در شبه قاره هند اشاره و عنوان كرد: به عنوان نمونه، نسخ خطی در حوزه‌های مختلف علوم در شبه قاره هند به زبان فارسی موجود است كه تاكنون مورد توجه قرار نگرفته است. اين در حالی است كه بسياری از اين منابع به دليل مطالب جديد علمی می‌تواند مبنای پژوهشی جديد در عرصه علم باشد.


به گفته سراينده «عشق عليه‌السلام»، از جمله اين منابع نسخه‌ای است كه در آن نويسنده شيوه‌ای جديد از تهيه كاغذ را مطرح كرده بود كه می‌تواند در ارتقای اين صنعت مورد استفاده قرار گيرد. علاوه بر اين، نسخ متعددی در حوزه طب وجود دارد كه ظرفيت بررسی و پژوهش دارند.


قزوه با بيان اينكه بايد پژوهش‌های دانشگاهی را به سمتی پيش ببريم كه توليدكننده علم باشند، از جمله راه‌های رسيدن به اين مطلوب را بهره بردن از نسخ خطی عنوان و تصريح كرد: در بسياری از موارد ديده شده كه دانشجويان به پژوهش‌های تكراری می‌پردازند كه تحقيق بر آثار صادق هدايت و فروغ فرخزاد و... از جمله اين موضوعات در رشته زبان و ادبيات فارسی است. اين در حالی است كه می‌توان از دانشجويان برای احيای متونی كه ظرفيت پژوهش دارند و ميراث فرهنگی و دينی ما به شمار می‌آيند، بهره برد.


پژوهش‌های دانشگاهی را به سمت احیای متون خطی پیش ببریم

وی با اشاره به انتشار آثار تكراری و عرضه آن در بازار كتاب، يادآور شد: كارهای پژوهشی تكراری متعددی در حوزه‌های مختلف به ويژه حوزه دين‌پژوهی ديده می‌شود. بايد با خلق و معرفی آثار فاخر، عرصه حضور و تأليف بر اين نوع آثار را تنگ كرد. از جمله راهكارهايی كه می‌تواند موجب ارتقای سطح كيفی آثار و منابع امروز باشد، استفاده از همين نسخ خطی است.


اين كارشناس امور فرهنگی به مراكز فعال در امر نسخ خطی اشاره و عنوان كرد: تعداد مراكزی كه در زمينه نسخ خطی فعاليت می‌كنند، بسيار محدود هستند و به همين دليل حضور آنها در رويدادهای فرهنگی مانند نمايشگاه كتاب نامحسوس است، اما می‌توان با انتشار كتاب و انجام پژوهش بر مبنای اين آثار خطی، منابع متعددی از اين حوزه را به مخاطبان معرفی كرد.


قزوه در پايان يادآور شد: نمايشگاه كتاب فرصت خوبی است تا مردم با اهميت اين منابع آشنا شوند؛ از اين رو خوب است بخشی از نمايشگاه كتاب به عنوان بزرگترين رويداد فرهنگی كشور، به نسخ خطی و معرفی آنها اختصاص داشته باشد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما