رسول نور حضرت محمد (ص) - دوری از ظلم رمز پايداری امنيت از نگاه قرآن است
 
 
 
 
 دوری از ظلم رمز پايداری امنيت از نگاه قرآن است

آرشيو اخبار رسول نور2
معاون اول قوه قضائيه با اشاره به آيه 82 سوره انعام «الَّذِينَ آمَنُواْ وَلَمْ یَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَئِكَ لَهُمُ الأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ» اظهار كرد: بر اساس اين آيه رمز امنيت پايدار آن است كه انسان‌ها به ظلم پوشيده نبوده و با ظلم در آميخته نباشند.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدابراهيم رئيسی، معاون اول قوه قضاييه در همايش «امنيت پايدار» كه در سالن تالار كشور به همت دانشگاه جامع امام حسين(ع) برگزار شد، به ارائه تعريفی از انسان به عنوان عامل مهم برای موضوع امنيت پرداخت و گفت: در نگاه قرآن، انسان از حيات الهی سرچشمه می‌گيرد و با اجابت كردن دعوت خداوند، حيات می‌گيرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تضاد نگاه قرآنی به انسان با اعلاميه حقوق بشر سازمان بين‌الملل گفت: اعلاميه حقوق بشر برای طبيعت انسان‌ها تنظيم شده است نه برای فطرت انسان‌ها؛ اگر قرار بر اين بود كه اين اعلاميه برای فطرت انسان‌ها تنظيم شود، به گونه ديگری ارائه می‌شد.


وی تصريح كرد: در مبانی تربيتی ما، امنيت برای انسانی خواسته می‌شود كه عبارت است از احيای تعاملات عالی نفسانی انسانی كه در اين نگاه امنيت بدون تربيت به وجود نمی‌آيد.


رئيسی با اشاره به آيه 82 سوره انعام به مسئله امنيت از نگاه قرآن پرداخت و افزود: بر اساس آيه «الَّذِينَ آمَنُواْ وَلَمْ یَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَئِكَ لَهُمُ الأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ»؛ «كسانى كه ايمان آورده و ايمان خود را به شرك نيالوده‏اند آنان راست ايمنى و ايشان راه‏يافتگانند» رمز امنيت پايدار برای انسان‌ها، آن است كه به ظلم پوشيده نبوده و با ظلم در آميخته نباشد.


وی با بيان اينكه امنيت در غرب بر اساس تهديدمحوری است، گفت: سخن ما اين است كه جامعه را افراد تشكيل می‌دهند و افراد امن است كه جامعه را امن می‌كند؛ جامعه امن از نگاه اسلام مبتنی بر معنويت، اخلاق، عدالت و عقلانيت است كه زيربنای آن توحيد است.


معاون قوه قضائيه عدالت را علت موجده و علت استمرار و پايداری امنيت عنوان كرد و ادامه داد: از مهم‌ترين مؤلفه‌های امنيت عدالت است؛ هيچ مفهومی بعد از توحيد، گسترده‌تر و فراگيرتر از عدالت نيست؛ بر اين اساس امنيت وقتی شكل می‌گيرد كه فرد نسبت به خود، ديگران، خداوند و طبيعت ظلم نكند و عدالت را در نظر داشته باشد.


وی با تأكيد بر اينكه اگر جامعه از عدالت بهره‌مند باشد، از امنيت نيز بهره‌مند خواهد شد، گفت: اگر انديشه، اخلاق و عمل انسان مبتنی بر تربيت دينی باشد، و ظلم را در خود راه ندهد، جامعه امنی را شاهد خواهيم بود.


عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به شاخصه‌های امنيت خاطرنشان كرد: وقتی امنيت در جامعه ما حاكم می‌شود كه محورش خانواده باشد؛ هر جا بحرانی برای خانواده پيش آمده، بحران‌های جدی اخلاقی به همراه داشته است؛ همان‌طور كه امروز در غرب با وجود مشكلاتی كه در خانواده‌ها به وجود آمده است، امنيت روحی، روانی و اجتماعی دچار بحران شده است.


رئيسی تصريح كرد: برای ايجاد امنيت بهترين مسئله اين است كه در بر قانون‌مدار عمل كردن به توافق برسيم چرا كه بهترين ميزان برای عدالت قانون و قانون‌مدار بودن است و هر چه از اين راه منحرف شويم، مسئله امنيت مختل می‌شود.


معاون قوه قضائيه همچنين اظهار كرد: برخورد متناسب، قاطع و سريع با هرگونه ناامنی اجتماعی نيز بسيار ضروری است؛ در اينجا قوه قضاييه، هيئت‌های مختلف و هر جايگاهی كه در مجموعه‌های مختلف در برخورد با ناامنی نقش دارند، می‌توانند در حفظ و اجرای عدالت مؤثر باشند و در صورت عدم قاطعيت و سرعت لازم در برخورد با ناامنی‌ها، در مسئله امنيت خدشه وارد می‌كند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما