رسول نور حضرت محمد (ص) - هدف از آموزش قرآن بايد تربيت حافظ، حامل و عامل به قرآن باشد
 
 
 
 
 هدف از آموزش قرآن بايد تربيت حافظ، حامل و عامل به قرآن باشد

آرشيو اخبار رسول نور6
قائم مقام وزير فرهنگ ارشاد اسلامی در امور قرآنی امروز در همايش بازآموزی مربيان ترجمه و مفاهيم قرآن، با تأكيد بر استفاده از روش‌های نوين در تربيت قرآن‌آموزان و سوق دادن آن‌ها به سوی حفظ آيات وحی، گفت: هدف از آموزش قرآن بايد تربيت حافظ، حامل و عامل به قرآن كريم باشد.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، حجت‌الاسلام و المسلمين حميد محمدی، رئيس مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی و قائم مقام وزير فرهنگ ارشاد اسلامی در امور قرآنی، در همايش بازآموزی مربيان ترجمه و مفاهيم قرآن كه در تهران برگزار شد، در خصوص شيوه تدريس طرح جديد اين دوره سخنرانی كرد.

وی در اين همايش اظهار كرد: قرآن با معارف خود در عقول و با هنرهای خود در قلوب نفوذ پيدا می‌كند و از اين طريق می‌توان فرهنگ قرآن را در جامعه گسترش داد. همانطور كه در احاديث اشاره شده است بهترين مبنای آموزش مفاهيم قرآن حزب مفصلات است كه شامل پنج جزء از قرآن كريم می‌شود و از سوره ناس تا سوره محمد(ص) را دربر دارد. اين بخش 85 درصد از لغات قرآن را شامل می‌شود.كه پانزده درصد بقيه در يك جدول تدوين شده است.


وی افزود: اين بخش بهترين قطعه‌بندی برای دانش‌آموزان و دانشگاهيان را براساس جديدترين شيوه‌های آموزشی دارد و خداوند در اين بخش هنرهای ويژه‌ای را برای بشر نشان داده است.جزوه اين بخش در 32 درس و در پنج جلد آماده شده است كه در اين دوره آموزشی چهارده درس آن آماده است.


رئيس مركز هماهنگی ، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی گفت: در آموزش قرآن كريم به همراه آشنا كردن قرآن‌آموز با بحث ترجمه و مفاهيم بايد بحث تدبر را نيز به آن‌ها آموزش داد و تمامی اين مراحل با هم هستند. بايد توجه كرد كه مدرس اين دوره بايد در بحث ادبيات عرب و صرف و نحو، تسلط نسبی داشته باشد و اگر از اين مهارت برخوردار نيست بايد هر چه سريعتر اين دانش را در سطح متوسط بياموزد.


وی بيان كرد: از ديگر مهارت‌هايی كه مدرس اين دوره در كنار بحث تسلط در شيوه‌های كلاس‌داری بايد داشته باشد آشنايی با دستور زبان فارسی است كه متاسفانه يكی از نقص‌های مربيان قرآن عدم آشنايی با دستور زبان فارسی است. اين موضوع باعث می‌شود كه قرآن‌آموز نتواند مترادف مناسبی برای كلمات و منبع فارسی آن‌ها بيابد.


قائم مقام وزير فرهنگ ارشاد اسلامی در امور قرآنی، خاطرنشان كرد: در دوره‌های آموزش مفاهيم و تدبر در قرآن كريم به دنبال اين نيستيم كه مترجم تربيت كنيم. تربيت مترجم نيازمند مهارت ويژه‌ دانشگاهی است كه تا مقطع دكتری نيز ادامه دارد، اما آنچه كه مهم به نظر می‌رسد اين است كه در اين دوره ترجمه‌دان تربيت شود، تا براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری وقتی قرآن تلاوت می‌شود معنای آن برای عموم افراد واضح باشد.


حجت‌الاسلام محمدی تصريح كرد: صرف و نحو، واژه‌شناسی و فنون واژه‌شناسی سه ركن اصلی در اين دوره‌ها هستند. ارتباط مستقيم با متن قرآن به زبان عربی بايد مورد توجه قرآن‌آموزان قرار گيرد تا پيام آيات از خود الفاظ عربی گرفت شود نه ترجمه آن‌ها. در عين حال فرهنگ انس با قرآن و ترجمه و توجه به پيام آيات بايد آنقدر گسترده شود تا وقتی آيه به زبان عربی تلاوت شد، معنای نزديك به آن در ذهن منعكس شود.


وی ادامه داد: از ويژگی‌های جديد اين طرح تبيين مباحث منسجم زبان قرآن كريم است و اين موضوع به معنای آشنايی اجمالی با صرف و نحو نيست، بلكه يك روند منطقی را دنبال می‌كند. حفظ قرآن يكی از راهبردهای مهم انس با قرآن كريم است البته خود حفظ قرآن هدف نيست ولی پايه مهمی برای رسيدن انس به قرآن كريم است.


رئيس مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی، ضمن معرفی شيوه‌های مختلف حفظ قرآن كريم توضيح داد: اگر كسی با حفظ قرآن كريم مشكل دارد و استعداد و توانايی حفظ را ندارد می‌توانند از طريق تكرار زياد و انس با قرآن كريم به تدريج آيات را حفظ كند و اين شيوه، شيوه‌ بسياری از علماء بوده است. مقام معظم رهبری بر اين نكته تاكيد دارند كه شايسته است نوع مسئولان، معلمان، دانشگاهيان و ... اصول اعتقادات خود را براساس قرآن مستند كنند و در صحبت‌های خود به آيات قرآن كريم اشاره كنند.


وی خاطرنشان كرد: تحقق جمهوری اسلامی ايران، بزرگترين عمل به قرآن بود و ما كشورهايی مثل عربستان را كه به دشمنان اسلام تكيه دارند و با كشورهای اسرائيل و آمريكا در ارتباط هستند، نه‌تنها نظام قرآنی نمی‌دانيم بلكه آن‌ها را ضدقرآن می‌دانيم.


قائم مقام وزير فرهنگ ارشاد اسلامی در امور قرآنی بيان كرد: در ابتدای آموزش بايد كل سوره برای قرآن‌آموزان تلاوت شود و سپس مربی نمای كلی سوره را برای قرآن‌آموزان بيان كند و بعد از آن ترجمه تحت‌الفظی آيات ارائه شود. زيرا شيوه تحت‌الفظی بهترين شيوه برای قرآن‌آموز است چراكه می‌تواند معادل تك واژه‌ها را بيابد.


حجت‌الاسلام محمدی توضيح داد: در آموزش قرآن بايد به شيوه از كل به جزء استناد كرد زيرا قرآن‌آموز بايد ابتدا يك فضای كلی از مفاهيم سوره پيدا كند و بعد از هر آموزش جديد نگاه جديدی نسبت به سوره پيدا كند. البته بايد توجه كرد، نكاتی كه بيان می‌شود بايد به الفاظ آيات مستند باشد تا به تدريج قرآن‌آموز بتواند الفاظ قرآن را حفظ كند.


وی در پايان گفت: در مسير حفظ قرآن اگر آيات به ذهن راه پيدا كند شخص حافظ قرآن و اگر معانی به قلب و جوارح او برود، قرآن ذكر درونی برای او می‌شود و شخص حامل قرآن می‌شود، اگر با تمام وجود به قرآن عمل كند شخص عامل به قرآن ناميده می‌شود. و هدف ما از آموزش قرآن بايد تربيت حافظ، حامل و عامل به قرآن كريم باشد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور6
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور6:
توهین به مقدسات به دلیل هراس دشمنان از گسترش اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما