رسول نور حضرت محمد (ص) - برگزاری محافل قرآنی نيازمند توجه به تأكيدات مقام معظم رهبری است
 
 
 
 
 برگزاری محافل قرآنی نيازمند توجه به تأكيدات مقام معظم رهبری است

آرشيو اخبار رسول نور4
در محافل قرآنی بايد در پی حلقه مفقوده‌ای بود كه مقام معظم رهبری بدان اشاره كرده‌اند و آن موضوع توجه به مفاهيم و معناگرايی قرآن كريم است که بايد حالت آموزشی محافل قرآنی حفظ شود.


مهدی دغاغله، داور بين‌المللی مسابقات قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خوزستان با بيان اينكه محافل قرآنی از منظر كيفی و كمی در ايران با آنچه كه در مصر جريان دارد متفاوت است، اظهار كرد: نمی‌توان ميان محافل قرآنی مصر و ايران قياسی انجام داد. در كشور مصر محافل آموزش قرآن كريم وجود دارد كه در اين محافل بيشتر بر حفظ قرآن، مفاهيم و اصول تجويد وقت می‌گذارند.

وی ادامه داد: بسياری از تلاوت‌های ماندگار قاريان مصری از مجالس ترحيم برخاسته است. در مجالس ترحيم ايرانی علاوه بر قاری قرآن، مداح و سخنران وجود دارد اما در مصر تلاوت قرآن كريم جايگزين همه اين برنامه‌ها است و قاريان متعدد به صورت متوالی در مجالس ترحيم به قرائت می‌پردازند كه در اصطلاح آنها مأتم ناميده می‌شود.


دغاغله اضافه كرد: معمولاً محافل قرانی در كشور مصر به صورت شخصی برپا می‌شود و دولتی نيست، مانند آنچه كه در كشور ما و در ميان شيعيان به نام مراسم روضه‌خوانی رايج است.


مسئول گروه ثقلين بيان كرد: محافل قرآنی در ايران به روندی تكراری تبديل شده است كه شامل قرائت قاری، گروه ‌تواشيح، حافظ خردسال و ساير برنامه‌های قرآنی می‌شود. مطلوب‌تر آن است كه در محافل قرآنی همه ساعت‌های برنامه، قرآنی صرف باشد. البته حضور قاری خردسال برای تشويق همسن و سالان وی مطلوب است، حتی برای پدران نيز تأثيرگذار است كه فرزندان خود را به سوی قرائت و حفظ قرآن كريم سوق دهند و پخش آن از رسانه تأثير ويژه خود را خواهد داشت.


وی تأكيد كرد: بايد در پی حلقه مفقوده‌ای بود كه مقام معظم رهبری نيز بدان اشاره كرده‌اند و آن موضوع، توجه به مفاهيم و معناگرايی قرآن كريم است. اگر در محافل قرآنی جدا از فيض‌بری از لحن و صوت موسيقايی قرآن كريم، بهره علمی و تفسيری بيان شده از سوی قاری مدنظر باشد مطلوب‌تر است، بنابراين بايد محافل قرآنی به برنامه‌ای تبديل شوند كه حالت آموزشی آن حفظ شود كه باعث انس بيشتر مردم با قرآن كريم گردد و مانع زبانی كم‌كم برداشته شود.


دغاغله به موضوع برپايی محافل انس با قرآن ويژه دانشجويان اشاره و عنوان كرد: می‌توان متناسب با درك دانشجويان موضوعات، نكات كليدی جذاب و رازهای نهفته در قرآن خصوصاً اعجاز علمی معجزه الهی را در محافل قرآنی مطرح كرد. بيان اين موضوعات اين انگيزه را در آنها ايجاد می‌كند كه با وجود تحصيل در رشته‌های مختلف دانشگاهی در انطباق مفاهيم قرآنی با مبانی رشته خود تلاشی بيش از پيش را مبذول دارند؛ مانند زوجيت گياهان در قرآن و بررسی آن از سوی رشته زيست‌شناسی، وضعيت جنين در رحم مادر قرآن و بررسی آن در رشته پزشكی.


داور بين‌المللی مسابقات قرآن اضافه كرد: بيان هر كدام از موضوعات علمی می‌تواند برای دانشجويان مفيد فايده باشد و در اين راستا بايد محافل قرآنی ويژه دانشجويان تخصصی‌تر برگزار شوند.


دغاغله عنوان كرد: بهره‌مندی از فرصت و جمعيت موقت مردم كه به مناسبت‌های مذهبی در نماز جماعت حضور می‌يابند برای برگزاری محفل انس با قرآن كريم بسيار مفيد فايده است. البته مدت زمان يك ساعت برای اينگونه محافل مطلوب است كه عموم به ساير كارهای خود بپردازند.


وی گفت: البته مدت زمان برگزاری محفل انی با قرآن به مخاطب آن بستگی دارد. اگر محفل در دانشگاه برپا شود و به خاطر آن كلاس‌های دانشگاه تعطيل شود مدت زمان 2 ساعت مطلوب است. محافل قرآنی در مصر حداقل سه ساعت است.


دغاغله اضافه كرد: بخش‌های محفل قرآنی در ايران مناسب است. حتی اجرای نمايش، تئاتر و فيلم‌های كوتاه قرآنی هيچ‌گونه تعارضی با نفس محفل ندارد.


داور بين‌المللی مسابقات قرآنی گفت: بيان اصولی از قرائت قرآن كريم مانند آنكه قاری در هنگام قرائت كلمه سماء به صدای خود اوج می‌دهد و يا اينكه با قرائت كلمه ارض اوج صدای قاری پايين می‌آيد، جذابيت محافل قرآنی را بيش از پيش می‌كند. محفل قرآنی از نظر كمی و كيفی بايد بالاتر رود چرا كه توانمندی و بودجه اختصاص يافته به اين محافل بيش از آن است كه در حال حاضر اتفاق می‌افتد.


وی ادامه داد: مردم مصر و پاكستان با هزينه شخصی محافل قرآنی را برگزار می‌كنند اما در كشور ما با وجود آنكه بودجه دولتی وجود دارد، هزينه آن نيز مشخص است. در چند ماه اخير شاهد برگزاری انگشت‌شمار محافل قرآنی بوده‌ايم. نبايد برگزاری محفل قرآنی از جنبه رفع تكليف برگزار شوند. بايد با كار كارشناسی شده اقدام به برگزاری محافل انس با قرآن نمود تا استفاده بهتری از آن شود.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور4
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور4:
روز ازدواج؛ سالروز ازدواج علي(ع) و فاطمه‏زهرا(س)


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما