رسول نور حضرت محمد (ص) - آثار دينی در انتقال مفاهيم به مخاطب عام دچار ضعف هستند
 
 
 
 
 آثار دينی در انتقال مفاهيم به مخاطب عام دچار ضعف هستند

آرشيو اخبار رسول نور5
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بين‌الملل، با اشاره به ضعف پژوهش‌های علمی در حوزه متون دينی، تصريح كرد: متأسفانه آثار دينی ما به گونه‌ای نوشته شده‌اند كه برای مخاطب عام قابل درك نيستند و فقط مخاطبان خاص می‌توانند مطالب آن را درك كنند. 


محمدعلی آذرشب، مشاور وزير فرهنگ و ارشاد در امور بين‌ا‌‌لملل، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، با اشاره به ضعف نقد در حوزه متون دينی، گفت: نقد متون دينی، مكاتب مختلفی دارد كه از منظر پژوهشگران در ممالك مختلف اسلامی، مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهش در نقد و آسيب‌شناسی آن، از موضوعات مهم در روزگار ما است كه آن را نمی‌توان محدود به مصاحبه و يك گفت‌وگو كرد، بلكه بررسی اين حوزه می‌تواند در حد يك رساله دكتری و يا در قالب پژوهش‌های دانشگاهی ارائه شود.

وی در رابطه با تأثير ضعف نقد و رواج كتاب‌سازی در حوزه دين، يادآور شد: آنچه سبب كتاب‌سازی و جرأت دادن به نويسندگان متون دينی می‌شود، ضعف نقد نيست، بلكه نبود آثار متقن و استوار در حوزه پژوهش‌های دينی است كه به كتاب‌های ضعيف اجازه انتشار داده است. اگر آثار استوار در حوزه متون دينی نوشته و به بازار نشر عرضه شود، كتاب‌های ضعيف خود به خود به انزوا رانده خواهند شد.

مؤلف «نقش نجف در تمدن اسلامی»، دليل انتشار آثار ضعيف در حوزه دين را در حضور كم‌رنگ نويسندگان و پژوهشگران حقيقی در پژوهش‌های اين حوزه عنوان كرد و افزود: بخشی از اين مشكلات به اين موضوع باز می‌گردد كه برخی از پژوهشگران واقعی و استادان دانشمند، آستين برای پژوهش بالا نمی‌زنند و اين گود را خالی گذاشته‌اند.

مدرس زبان و ادبيات عرب دانشگاه تهران، در رابطه با نقش مميزی كتاب در جلوگيری از انتشار آثار ضعيف نيز گفت: جلوگيری از انتشار آثار ضعيف كاری از پيش نخواهد برد؛ بلكه گاه مشهور شدن آنها را فراهم می‌كند.

آذرشب تنها راه انتشار آثار استوار و انجام پژوهش‌های تازه را حمايت‌های مادی و معنوی سازمان‌های مسئول دانست و عنوان كرد: بايد برای پژوهشگران امتيازات ويژه قائل شد تا استادان با فراغ خاطر، به پژوهش بپردازند. هم‌اكنون در بسياری از كشورهای اسلامی اين رويكرد ديده می‌شود. به عنوان نمونه يكی از پژوهشگران مسلمان در آلمان، مؤسسه اسلام‌پژوهی را تأسيس كرده است. ثمره دادن در حوزه پژوهش‌های دينی با بازی مدال‌ها و بخشيدن امتياز علمی به استادان محيا نمی‌شود.

آذرشب در ادامه تصريح كرد: علاوه بر اين، مشغله‌های ذهنی و گرفتاری‌های ادرای و سياسی نيز سبب شده است كه استادان برای حضور در اين عرصه با مشكلاتی مواجه باشند. رفتن از اين كلاس درس به كلاس ديگر و مشكلاتی از اين قبيل، فرصت مطالعه و تحقيق را از آنها سلب كرده است.

وی به ثقيل بودن مطالب برخی از كتاب‌ها اشاره كرد و يادآور شد: به طور كلی می‌توان دو گروه برای پژوهش‌های دينی برشمرد؛ دسته نخست مربوط به آثاری است كه اندك مطالب علمی و تازه‌ای را در خود ندارند و دسته دوم، به آثاری مربوط می‌شود كه حاوی مطالب ثقيل علمی و فقهی هستند.

اين استاد زبان و ادبيات عرب، از شهيد مطهری به عنوان يكی از پژوهشگران برجسته و تأثيرگذار در عرصه دين ياد كرد و ادامه داد: آثار دينی بايد به گونه‌ای نوشته شود كه مخاطب بتواند مطالب را دريابد. اما متأسفانه برخی از اين متون حاوی مطالبی هستند كه تنها متخصصان، مفهوم آن را متوجه می‌شوند. اين در حالی است كه يك پژوهشگر بايد مخاطبان خود را در نظر بگيرد.

به گفته مؤلف «الشيخ المفيد»، شهيد مطهری در آثار خود تمام اقشار مختلف جامعه را در نظر داشته است و متناسب با نيازهای هر گروه به تأليف آثار می‌پرداخت. به عنوان نمونه در آثار اين استاد حوزه و دانشگاه، هم آثار ويژه كودكان ديده می‌شود و هم متونی در رابطه با پژوهش‌های دانشگاهی و حوزوی.

آذرشب، در پايان يكی از دلايل اصلی بروز چنين روندی را رتبه‌بندی دانشگاهی استادان دانست و تأكيد كرد: يكی از آسيب‌های جدی در اين حوزه‌ اين است كه ديگران ما را به بازی گرفته‌اند و به جای اينكه ما عرصه را برای فعاليت‌های علمی باز كنيم تا ديگران هم راغب به حضور در اين وادی شوند، ديگران برای ما تصميم می‌گيرند و با در نظر گرفتن معيارهای امتيازبندی، استادان را به انجام كارهای روزمره گرفتار كرده‌اند. از اين رو، مجلات علمی‌- پژوهشی به مجلات ترفيع رتبه دانشگاهی مبدل شده است.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور5
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور5:
در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي بايد از ائمه (ع) الگوگيري شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما