رسول نور حضرت محمد (ص) - تخصصی شدن موسسات؛ مهمترين فعاليت قرآنی سال آينده
 
 
 
 
 تخصصی شدن موسسات؛ مهمترين فعاليت قرآنی سال آينده

آرشيو اخبار رسول نور2
مهمترين فعاليت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در سال آينده سوق دادن حركت اقدامات انجام شده به سمت تأسيس مؤسسات تخصصی قرآن است؛ در اين ميان گام‌های تخصصی در زمينه تدبّر، ترجمه، مفاهيم، حفظ و صوت و لحن در سال آينده پس از ايجاد فضای نهضت قرآنی در استان برداشته خواهد شد. 


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خوزستان، در چهارمين جلسه شورای قرآن خوزستان كه در استانداری خوزستان برگزار شد، حجت‌الاسلام سيد «لطف‌الله سپهر» مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: جلسه شورای قرآنی، تاكنون مصوبات خوبی داشته است؛ تعيين اعضاء اين جلسه و مصوباتی كه در بحث احصاء و بانك اطلاعات قرآنی صورت گرفته است و تأسيس صندوق حمايت از فعالان قرآنی استان و همچنين در زمينه ساماندهی فعاليت‌های قرآنی توسط دستگاه‌ها تاكنون پيشرفت‌هايی حاصل شده است.

سپهر با اشاره به موانع اجرای برخی مصوبات شورای قرآن استان، اظهار كرد: در اجرای برخی مصوبات با موانعی برخورد كرده‌ايم، از جمله اينكه در نشست ذی‌حسابان دستگاه‌های دولتی در خصوص چگونگی تأسيس صندوق حمايت، هنوز جمع‌بندی حاصل نشده است و درباره راه‌های تأمين اعتبار و نيم‌درصد فعاليت‌های قرآنی دستگاه‌ها، همچنان به جمع‌بندی تخصصی در رابطه با شيوه عملكرد مالی و استفاده مالی نرسيده‌ايم.

سپهر با اشاره به تدوين نشدن نظام‌نامه تشويق فعالان قرآنی استان، اضافه كرد: در اين نظام‌نامه بايد به اين جمع‌‌بندی برسيم كه چه قشری در اين نظام‌نامه مورد تشويق قرار گيرد و چه تشويقی برای آنها لحاظ شود. اين نظام‌نامه بايد ازسوی كارشناسان قرآنی دستگاه‌های فرهنگی تدوين شود.

سپهر در ادامه به گزارشی از فعاليت‌ها و عملكرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان پرداخت و گفت: دو همايش فعّالان قرآنی در شهرستان‌های آبادان و رامهرمز برگزار شده است كه به دنبال آن سه مؤسسه قرآنی در آبادان و سه مؤسسه قرآنی در رامهرمز راه‌اندازی شده‌اند.

وی تصريح كرد: بنا است خوزستان در سال جاری در حوزه اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی، 100 مؤسسه قرآنی رسمی را فعال كند. اهدای بيش از دو هزار جلد قرآن كريم به مراكز قرآنی استان، حوزه‌های علميه و مساجد در يك ماه گذشته، معرفی و جذب دو نيروی فعال قرآنی به امور قرآنی وزارتخانه از ديگر فعاليت‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان است.

وی گفت: در حال حاضر عملاً اداره امور قرآنی اداره‌كل ارشاد و فرهنگ اسلامی خوزستان با سه كارمند و يك رييس راه‌اندازی شده‌ است.

به گفته وی يكی ديگر از اقدامات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، برگزاری نشست مديران مؤسسات و كارشناسان قرآنی سراسر استان در راستای بيان سياست‌های شورای عالی قرآنی بوده است. همچنين نشست اوليه كارشناسان قرآنی در خصوص نظام‌نامه تشويق فعّالان قرآنی كه از پس از اين جلسه برگزار خواهد شد.

سپهر اضافه كرد: در راستای راه‌اندازی بانك اطلاعاتی، كه يكی از مصوبات جلسه گذشته بود، بيش از هزار و دويست نفر از قاريان، حافظان، مربيان و فعالان قرآنی شناسايی و مشخصات آنها ثبت شده است و جمع‌آوری فعّالان ادامه دارد.

مديركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: تمهيدات راه‌اندازی و فعال ساختن 15 مؤسسه قرآنی در شهرستان‌های آغاجاری، شوش، اهواز، مسجدسليمان و رامهرمز نيز در يك ماه گذشته فراهم شده است.

وی خواستار شد: در مصوبات شورای قرآنی به سامان‌دهی فعاليت‌های قرآنی توجه بيشتری صورت گيرد و برای عملی شدن تأكيدات مقام معظم رهبری مبنی بر اينكه كشور ما، كشوری قرآنی شود، مسئولان فرهنگی و دينی بخشی از وقت خود را وقف فعاليت‌های قرآنی كنند و بخشی از اعتبارت جاری و فرهنگی را به فعّالان قرآنی دستگاه‌های دولتی اختصاص دهند تا رونق فعاليت قرآنی در استان حاصل شود.

سپهر در بخشی از سخنان خود گفت: ما هنوز در آغاز فعاليت‌های قرآنی و به دنبال ايجاد انگيزه ارتباط با قرآن در جامعه هستيم.

وی با بيان اينكه حركت ما در سال آينده به سمت تأسيس مؤسسات تخصصی قرآن سوق می‌يابد، اضافه كرد: گام‌های تخصصی در زمينه تدبّر، ترجمه، مفاهيم، حفظ و صوت و لحن در سال آينده پس از ايجاد فضای نهضت قرآنی در استان، برداشته خواهد شد.

سپهر در پايان مصوبات شورای قرآنی را اخذ گزارش عملكرد قرآنی ماهانه از اعضای شورای قرآنی استان، تفكيك مؤسسات قرآنی بانوان و آقايان، ارزيابی توانمندی شهرستان‌ها و لحاظ شاخص جمعيت‌ها در صدور مجوز برای مؤسسات قرآنی، تدوين اساس‌نامه آموزش تربيت مدرس در تمام سطوح قرآنی در مركز استان، معرفی كارشناسان قرآنی اعضا به دبيرخانه جهت تشكيل جلسات كميسيون و بررسی كارشناسانه مصوبات جلسه شورای قرآن، اطلاع‌رسانی كشوری، استانی و شهرستانی در خصوص برنامه‌های قرآنی، احداث مجمع فرهنگی قرآن و نهج‌البلاغه در مركز استان، تشويق فعالان قرآنی كشوری استان در جلسه شورای عالی قرآن استان عنوان كرد.

«مسعود وصلتی»، مدير اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهواز نيز در اين جلسه اظهار كرد: شهرستان اهواز با توجه به گستردگی، جمعيت قابل توجه آن و استعدادهای بالقوه موجود بايد جايگاه ويژه‌ای در عرصه قرآنی داشته باشد.

وی گفت: در اهواز نسبت به كل شهرستان‌ها، استقبال خوبی از مؤسسات قرآنی صورت گرفته و تعداد قابل توجهی مؤسسه قرآنی تأسيس شده است.

وصلتی خاطرنشان كرد: حدود 30 مؤسسه قرآنی در اهواز فعّال هستند كه در سال 90، پنج هزار نفر از سوی مؤسسات قرآنی پوشش داده‌ شده‌اند.

وی در ادامه به دوره‌های تخصّصی برخی مؤسسات اشاره كرد و گفت: دوره تدبّر در علوم قرآنی از سوی مؤسسه قرآنی فدك، همچنين دوره‌های تخصّصی صوت و لحن ويژه بانوان خاصّه در مؤسسه اهل‌بيت برگزار شده است. ديگر دوره‌ها همچون روخوانی و مفاهيم نيز شامل اين دوره‌ها است.

وی اعلام كرد: يكی از مشكلات ما در مؤسسات قرآنی اهواز، هزينه‌های تأمين مكان مؤسسات قرآنی است كه نيازمند توجه خاص مسئولان است.

«رضايی»، مدير اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شوش، گفت: شهرستان شوش در راستای منویّات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه بيشتر به مسائل قرآنی و تربيت 10 ميليون حافظ قرآن، با حمايت اداره‌كل ارشاد و فرهنگ اسلامی خوزستان، برنامه‌ريزی مدونی در حال اجرا دارد.

وی گفت: تاكنون 5 مؤسسه قرآنی ثبت شده در شهرستان شوش فعال هستند. اين مؤسسات 525 نفر قطب فعال در زمينه روخوانی، مفاهيم و تجويد دارند.

وی با اشاره به برنامه‌های اين مؤسسات قرآنی تصريح كرد: برگزاری جلسات متعدد با فعالان قرآنی به صورت ماهانه، برگزاری همايش‌های قرآنی، هماهنگی سازمان تبليغات از جمله برنامه‌های اين مؤسسات قرآنی است و برگزاری جلسات متعددی از قاريان قرآنی مشهد، فارس، تهران و ... از جمله برنامه‌های اين مؤسسات قرآنی است كه تحول خوبی در سطح شهرهای همجوار به وجود آورده است.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما