رسول نور حضرت محمد (ص) - احكام فقهی حوزه‌های علميه پاسخگوی آرمان‌های جهانی ما باشد
 
 
 
 
 احكام فقهی حوزه‌های علميه پاسخگوی آرمان‌های جهانی ما باشد

آرشيو اخبار رسول نور3
حجت‌الاسلام انصاری بويراحمدی با تأكيد بر اينكه ما در دنيا ادعا می‌كنيم كه جهانی حرف می‌زنيم و می‌توانيم جهانی عمل كنيم، تصريح كرد: ما برای دنيا اصول و آرمان‌هايی داريم و مبانی فقهی ما نيز بايد دربرگيرنده چنين آرمان بلندی باشد.


حجت‌الاسلام والمسلمين علی انصاری بويراحمدی، رئيس مجمع جهانی شيعه‌شناسی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) در مورد راه‌اندازی كرسی‌های آزادانديشی فقه در حوزه‌های علميه و مطالبه مقام معظم رهبری از حوزه‌های علميه گفت: مكتب تشيع آيينه تمام‌نمای اسلام ناب است. پيامبر اسلام پس از مبعوث شدن و علنی نمودن دعوت خود اقدام به ايجاد حكومت كردند؛ يعنی اينكه در مكتب اسلام ايجاد حكومت و اداره آن يكی از مبناهای اساسی دين است.

وی ادامه داد: در مكتب تشيع نسبت به حكم و فرمانروايی و رهبری جامعه اسلامی بهای زيادی داده شده و در مورد زندگی فردی و اجتماعی انسان در جامعه برنامه‌هايی ذكر شده است به ويژه اينكه در مكتب تشيع ولايت فقيه در زمان غيبت طبق دستور امام به صورت مستقيم علمای دين و نائبان عام امام زمان(عج) و زمامدار حكومت اسلامی هستند.

رئيس مجمع جهانی شيعه شناسی تاكيد كرد: ضروری است برای برآورده شدن نيازهای جامعه اسلامی حوزه‌های علميه اقدام به برپايی دروس خارج فقه حكومتی بكنند؛ حوزه علميه بايد كرسی‌های آزاد انديشی در تمام ابعاد و جوانب فقه حكومتی داشته باشد.

وی با تاكيد بر اينكه ما در دنيا ادعا می‌كنيم كه جهانی حرف می‌زنيم و می‌توانيم جهانی عمل كنيم تصريح كرد: ما برای دنيا اصول و آرمان‌هايی داريم مبانی فقهی ما هم بايد در برگيرنده چنين آرمان بلندی باشد بنا بر اين حوزه‌های علميه با اسلوب جديد احكام حكومتی را از ميان فقه جعفری و باقری استخراج كنند و به صورت مدون و روش مند و با استدلال‌های قوی به صورت عالمانه و محققانه در اختيار جامعه اسلامی و طلاب قرار بدهند.

رئيس مجمع جهانی شيعه شناسی با اشاره به سازوكار اجرايی راه‌اندازی كرسی‌های آزاد انديشی فقه در حوزه‌های علميه ادامه داد: در رابطه با روند اجرايی مطالبات مقام معظم رهبری در مورد راه‌اندازی كرسی‌های آزادانديشی فقه به دو روش می‌توان برخورد كرد.

وی ادامه داد: در روش اول اساتيد برجسته حوزه‌های علميه در سطح عالی حوزه‌های علميه در دروس خارج خود به اين مهم بپردازند و در روش دوم مجامع علمی نخبه كه مجامعی قدرتمند هستند، اين مهم را در قالب طرح‌های تفضيلی و پروژه‌های علمی و گروهی به صورت محققانه پيگيری كنند و جامعه علمی را از نظر نظريه‌پردازی غنی كنند.

رئيس مجمع جهانی شيعه‌شناسی بيان كرد: امروزه برخی قائل به اين هستند كه فتوی می‌تواند به صورت گروهی و تخصصی انجام بگيرد مثلاً گروهی از فقيهان در مبانی فقهی پزشكی صاحب‌نظر شوند، گروهی ديگر به بانك‌داری اسلامی بپردازند و ....

وی با اشاره به روند صدور فتوی از سوی مراجع تقليد ادامه داد: مراجع عظام تقليد چون اجتهاد می‌كنند، كارهای آنها از روی تقليد نيست بلكه اين مباحث را از منابع واقعی می‌گيرند و با تحقيق به اجتهاد دست می‌يابند؛ لذا فتاوی آنها در امور تخصصی هم با اشراف كامل صورت می‌گيرد به همين دليل خيلی از مراجع بزرگوار بدون گروه‌های تخصصی به اين مهم دست می‌يابند.

انصاری بويراحمدی تصريح كرد: با اين وجود لازم است برخی از مراجع عظام تقليد كه خودشان مستقيما در برخی احكام مستحدثه صاحب نظر نيستند متخصصانی را به كار گيرند كه در زمينه‌های مختلف آخرين آورده‌های موضوع را در اختيار مرجع تقليد قرار دهند، مرجع تقليد هم آورده‌های تخصصی را با توجه به آيات و روايات بررسی كند و ديدگاه اسلام را در اين باره به دست بياورد.

وی ادامه داد: در سه قوه مقننه، قضاييه و مجريه ما بايد متخصصان اسلام شناسی وجود داشته باشند تا بتوانند احكامی را كه نياز به رای فقهی دارد به دست بياورند و در اختيار حوزه‌های علميه ما قرار دهند و در حال حاضر هم خيلی از اساتيد حوزه‌های علميه ما در اين قوا مستقر هستند اما اگر در جايی خلأ هست، بايد گروه‌های علمی كاری تشكيل شوند تا در ارتباط مداوم با حوزه‌های علميه پل ارتباطی حوزه و حكومت باشند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما