رسول نور حضرت محمد (ص) - مركز مديريت حوزه‌های علميه متولی راه‌اندازی كرسی‌های آزادانديشی فقه شود
 
 
 
 
 مركز مديريت حوزه‌های علميه متولی راه‌اندازی كرسی‌های آزادانديشی فقه شود

آرشيو اخبار رسول نور1
عضو مجلس خبرگان رهبری درباره سازوكار اجرايی راه‌اندازی كرسی‌های آزادانديشی فقه در حوزه تصريح كرد: مركز مديريت حوزه‌های علميه متولی راه‌اندازی اين كرسی‌ها شود و مراكز پژوهشی حوزه هم در اين زمينه فعاليت كنند. 


آيت‌الله سيدهاشم حسينی بوشهری، نماينده مردم بوشهر در مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه حوزه‌های علميه درباره چگونگی راه‌اندازی كرسی‌های آزادانديشی فقه گفت: كرسی‌های نظريه‌پردازی فقه بعد از فرمايش‌های مقام معظم رهبری كه در چند مرحله بيان فرمودند در بخش‌های مختلف حوزه‌های علميه راه‌اندازی شده است.

كرسی آزادانديشی فقه در سطح محققان و اساتيد حوزه راه‌اندازی شود

وی با اشاره به اينكه آنچه تاكنون در مورد راه‌اندازی كرسی‌های فقه در حوزه انجام شده است مورد رضايت ايشان نيست تصريح كرد: به اعتقاد بنده كرسی‌های آزادانديشی فقه بايد در سطح محققان و اساتيد حوزه‌های علميه راه‌اندازی شود.

امام جمعه موقت قم اظهار كرد: افرادی هم برای داوری خروجی‌های كرسی‌های آزادانديشی فقه بايد در نظر گرفته شوند كه اين افراد هم بايد از نخبگان حوزوی باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بيان كرد: مباحثی كه در اين كرسی‌ها مطرح می‌شوند مطالب نظری و علمی هستند و بايد در سطح اساتيد حوزه و اهل فن مطرح شود و پس از اينكه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به نتيجه قابل قبول رسيد، منتشر شود.

نماينده مردم بوشهر در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اينكه مطالب علمی از اين دست نبايد در سطح افراد معمولی مطرح شود، تصريح كرد: تاكنون جلساتی كه در حوزه‌های علميه مطرح شده هم در سطح اساتيد و هم مستمعان از نخبگان حوزوی بودند.

آيت‌الله حسينی بوشهری در بخش ديگری از سخنان خود درباره سازوكار اجرايی راه‌اندازی كرسی‌های آزادانديشی فقه در حوزه تصريح كرد: مركز مديريت حوزه علميه قم متولی راه‌اندازی اين كرسی‌ها شود و مراكز پژوهشی كه در حوزه داريم هم می‌توانند در اين زمينه فعاليت كنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مراكز پژوهشی حوزه از برخی از اساتيد حوزوی دعوت، و موضوعاتی را برای آنها طرح می‌كنند و اين اساتيد به تحقيق و بررسی اين موضوعات می‌پردازند و نتايج تحقيقات خود را در نشستی تخصصی عرضه می‌كنند و پس از تأييد نهايی اين مطالب به صورت نوشته‌هايی چاپ و در اختيار علاقه‌مندان قرار می‌گيرد.

آيت‌الله حسينی بوشهری با اشاره به ديدار نمايندگان مجلس خبرگان رهبری با رهبر معظم انقلاب اسلامی تصريح كرد: بعد از ديداری كه خبرگان با معظم له داشتند بعضی از اساتيد به صورت خودجوش در سال تحصيلی جديد اين حركت را دنبال كرده‌اند و عناوين دورس خود را از مطالب فقه حكومتی بيان كرده‌اند.

اساتيد و بزرگان حتی در سطح مراجع در اين زمينه اقدام كنند

امام جمعه موقت قم با اشاره به اينكه هنوز با شرايط مطلوب فاصله داريم و اين مقدار كافی نيست، اظهار كرد: اساتيد و بزرگان ما حتی در سطح مراجع بزرگوار تقليد كه آرا و نظراتشان برای همه مغتنم و ارزشمند است در اين زمينه اقدام كنند.

عضو شورای عالی حوزه علميه تصريح كرد: در اوايل انقلاب برخی از مراجع تقليد ما كه در حال حاضر در قيد حيات نيستند برخی مطالب را با توجه به نياز آن زمان در زمينه قضا، حدود و ديات و مباحث مربوط به حكومت در دستور كار دروس خود قرار دادند و طرح اين مباحث بسيار تأثيرگذار بود.

آيت‌الله حسينی بوشهری تصريح كرد: در حال حاضر در زمينه طرح بحث‌های حكومتی در حوزه بايد ساماندهی درستی از ناحيه مديران حوزوی صورت بگيرد.

وی با اشاره به اينكه در حال حاضر كارهای جزئی در حوزه آغاز شده است و اميدواريم كارهای جدی در اين زمينه صورت بگيرد، تأكيد كرد: بايد موضوعاتی در مورد مباحث حكومتی طرح شود و اساتيدی خبره برای پرداختن به اين مباحث در نظر گرفته شوند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور1
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور1:
زندگی پیامبر اکرم(ص) برای کودکان مکتوب می‌شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلبThere are many cheap stores that sell beautiful prom dresses with low budget (امتیاز : 0)
توسط کاربر مهمان در مورخه : دوشنبه، 20 شهریور، 1391
for t

مطالعه ادامه این نظر ...


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما