رسول نور حضرت محمد (ص) - قرآن مجيد و انسان كامل دو محور كانونی در شعر حافظ است
 
 
 
 
 قرآن مجيد و انسان كامل دو محور كانونی در شعر حافظ است

آرشيو اخبار رسول نور3
رئيس‌جمهور با اشاره به اهميت قرآن مجيد و انسان كامل در شعر حافظ گفت: حافظ به دو ريسمان چنگ زده است كه دو جلوه از يك حقيقت هستند؛ اول قرآن مجيد است كه حافظ با فهم اعماق آن به صورت آگاهانه به روايت آن پرداخته و ديگری انسان كامل است كه حافظ به آن دلباخته و وابسته بود.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی رياست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد در مراسم گراميداشت روز جهانی حافظ كه در شيراز برگزار شد، حافظ را لسان‌الغيب و انسان به خدا پيوسته خواند و گفت: امروز در بزرگداشت كسی در دور هم جمع شده‌ايم كه از مرز نژاد، رنگ، حجاب‌های گوناگون، تعصبات و خودخواهی‌ها عبور كرده است و به مرزهای حقيقت نزديك شده است.

رئيس‌جمهور افزود: حافظ شخصيتی پر رمز و راز دارد كه هركس با انديشه و مرام او آشنا می‌شود با اين شاعر بزرگ كشورمان احساس آشنايی ديرينه كرده و هر كس در هر مرتبه انسانی خود را در او و كلام او در می‌يابد.

احمدی‌نژاد حافظ را الگوی موحدان و خداپرستان دانست و اظهار كرد: بدون ترديد او يك فيلسوف موحد، و يك عارف به حق پيوسته است. او حافظ قرآن است اما از مرزهای مكتوب فراتر رفته و با قرآن ناطق آشنا شده است.

رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه حافظ راه حصول به حقيقت را به روشنی نشان داده و سخاوت‌مندانه آنچه را كه دريافته در ظرف زيبای غزل و شعر به بشريت هديه كرده است، خاطر‌نشان كرد: كلام او چنان است كه با گذشت شش قرن هر روز برای همه جهانيان زنده‌تر و دلچسب‌تر می‌شود.

احمدی‌نژاد در ادامه با خواندن غزلياتی از حافظ، گفت: گنج بی‌كران حافظ گنج عشق است كه در ارتباط عميق با انسان كامل به دست آمده است. حافظ به دو ريسمان چنگ زده است كه دو جلوه از يك حقيقت هستند؛ اول قرآن مجيد است كه حافظ با فهم اعماق آن به صورت آگاهانه به روايت آن پرداخته و ديگری انسان كامل است كه حافظ به آن دلباخته و وابسته بود.

رئيس‌جمهور دلبستگی حافظ به قرآن و انسان كامل را عامل دستيابی به حقيقت انسان دانست و اظهار كرد: بيشتر غزليات حافظ توصيف اين مفاهيم و تجلی آن است. زيرا چه كسی جز انسان كامل تجلی همه اسماء‌ الهی مانند علم، حكمت، جمال، جلال و زيبايی در چه كسی جز انسان كامل مقدور و ممكن است.

احمدی‌نژاد به تشريح چگونگی ارتباط حافظ و امام عصر(عج) پرداخت و تصريح كرد: حافظ دلداده انسان كامل است و همه موجوديت خود را از انسان كامل می‌داند به طوری كه حافظ در مسير عشق به امام عصر(عج) بی‌تابی می‌كند.

رئيس‌جمهور افزود: حافظ معتقد است كه توجه به انسان كامل يعنی توجه به همه جلوه‌های رحمانی و علم كامل و برای رسيدن به حقيقت تنها در اختيار انسان كامل است.

احمدی‌نژاد در بخش ديگری از سخنان خود خاطرنشان كرد: اين جهان مادی خود ضخيم‌ترين حجاب است كه بايد با چشم نافذ از آن عبور كرد، حافظ اين مفاهيم را به خوبی تفسير كرده است، به طوری كه از نگاه حافظ مقدمه دريافت عنايات خدا احساس فخر در برابر ذات غنی خداوند است و كه اين مقدمه حركت است.

رئيس‌جمهور با بيان اينكه از نگاه حافظ طی كردن مسير هدايت و رسيدن به مراتب كمال نيازمند امام و راهنما است، تصريح كرد: بدون امام و راهنما كسی ره به جايی نخواهد برد، به طوری كه حافظ در موارد متعددی پير مغان را مورد اشاره قرار می‌دهد، زيرا حافظ هيچ راهی را جز پيروی از پير مغان كه نماد انسان كامل است، را برای رسيدن به كمال نمی‌شناسد.

احمدی‌نژاد با بيان اينكه حافظ حقيقتاً يك عاشق به حقيقت هستی است، اظهار كرد: بيان حافظ دارای آرامش، طمانينه، عمق نگاه و زيبايی برخوردار است و چشم دل او به روی حقيقت عالم باز شده است، اگر نه چگونه ممكن است كسی بالاترين مفاهيم فلسفی و حقيقت هستی را به زيباترين شكل در مدتی كوتاه و با بيانی زيبا توصيف كند.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: حافظ از ابعاد وجودی خودش بالاتر رفته و همه آفاق را فرا گرفته است.

احمدی‌نژاد در پايان به قرائت شعری از شهريار در وصف حافظ پرداخت.

محمود احمدی‌نژاد در پايان مراسم گراميداشت دومين سالروز جهانی حافظ، با مردمی كه از ساعت‌ها قبل در حافظيه شيراز در انتظار ايشان بودند، به گفت‌وگو نشسته و ضمن استماع سخنان آنها، دستورات لازم برای رسيدگی به مشكلات آنها را صادر كرد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما