رسول نور حضرت محمد (ص) - اعمال قدرت عليه اقليت مخالف بنيان‌های ارزشی؛ راهكار تقويت امنيت
 
 
 
 
 اعمال قدرت عليه اقليت مخالف بنيان‌های ارزشی؛ راهكار تقويت امنيت

آرشيو اخبار رسول نور1
مدير مؤسسه وحی و خرد معتقد است برخورد با اقليت محدودی كه به ارزش‌های اخلاقی جامعه پايبند نيستند، از جنبه معنايی و ايجاد علقه بيرون بوده و حاكميت ناگريز است برای ايجاد امنيت پايدار در برابر اين افراد به گونه‌های مختلف اعمال قدرت كند.


حجت‌الاسلام والمسلمين علی نصيری، مدير مؤسسه وحی و خرد، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با اشاره به تأكيد قرآن بر ايجاد و پايداری امنيت در جامعه اظهار كرد: در قرآن كريم از رسالت‌های پيامبران ايجاد امنيت، آرامش، رفاه و آسايش عمومی عنوان شده است.

عضو هيئت علمی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: امام علی(ع) در مورد نسبت حاكم و برقراری امنيت در جامعه در پاسخ به نظريه خوارج مبنی بر اينكه حكومت نيازی به حاكم ندارد، به اين نكته اشاره فرمودند كه هر ملت و تباری نيازمند امير و حاكم است، چرا كه مردم نيازمند حداقل امنيت در جامعه هستند كه اين امنيت حداقلی در حكومت الهی به حداكثر می‌رسد.

نصيری با بيان اينكه پيامبران در سايه‌سار امنيت به سمت رسيدن به اهداف تربيتی و هدايتی خود پيش رفتند، خاطرنشان كرد: در فضايی كه نظام آنارشيستی و خودكامگی و ناآرامی و بی‌نظمی حاكم باشد، رسيدن به اهداف متعالی يك جامعه امكان پذير نيست، به ويژه اينكه بسياری از آموزه‌های پيامبران بيش از اينكه بر فرد تكيه داشته باشد، آموزه‌های اجتماعی تلقی می‌شود؛ بنابراين به پيوند همه اعضای اجتماع نياز داريم.

مدير مؤسسه وحی و خرد به برنامه‌های پيامبران برای رسيدن به جامعه‌ای امن پرداخت و گفت: تقويت بُعد ايمانی افراد از جمله برنامه‌های پيامبران برای رسيدن به امنيت است؛ شخص بايد به درجه‌ای از ايمان و خداباوری و دين‌مداری برسد كه ديگران از دست و زبان او در امان باشند. اين مورد حداقل امنيتی است كه از يك فرد مؤمن انتظار می‌رود.

تقويت جنبه‌های ارزشی و اخلاقی ديگر بُعدی بود كه حجت‌الاسلام نصيری به آن اشاره كرد و ادامه داد: در جامعه دينی، رفتار، منش و اخلاق مردم بايد به‌گونه‌ای رشد كند افراد به همديگر آسيب نرسانند و موجب سلب آسايش يكديگر نشوند.

اين قرآن‌پژوه همچنين اظهار كرد: در بُعد حكومتی نيز، مسلمانان موظفند به گونه‌ای عمل كنند كه رفتار و زبانشان مخل آسايش اجتماعی نشود؛ همچنين در رفتار متقابل حاكم و مردم نيز مواردی تعريف شده است كه در تقويت امنيت مؤثر و مورد تاكيد است.

وی افزود: اين رفتارهای متقابل می‌تواند از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گيرد؛ به عنوان مثال كتب ضاله و انحرافی برای طبقه ضعيف فكری مضر است، بنابراين حاكم موظف است كه برای حفظ امنيت و جلوگيری از انحراف جامعه تدبيری بينديشد، همانطور كه موظف است جلوی غارتگران و كسانی كه به بيت‌المال دستبرد می‌زنند، بگيرد.

مدير مؤسسه وحی و خرد تصريح كرد: جلوگيری از دستبرد به اموال و انديشه‌های مردم امری است كه بر عهده حاكم اسلامی است. در مقابل، مردم نيز موظف هستند حاكميت را در ايجاد امنيت در جامعه كمك كنند.

نصيری مردم جامعه اسلامی را به سه دسته تقسيم كرد و گفت:دسته اول دين‌داران ثابت قدم هستند كه در هر موقعيتی قرار بگيرند، دين‌داری خود را حفظ می‌كنند. دسته دوم عكس اينها هستند؛ يعنی در اوج لاقيدی و اباحی‌گری و عدم پايبندی به دين و ارزش‌های اخلاقی قرار دارند كه در اقليت هستند. اين افراد تحت هر شرايطی دست به شيطنت می‌زنند.

عضو هيئت علمی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به دسته اوسط جامعه گفت: اين دسته نه از ايمان و دين‌باوری محكمی برخوردار هستند و نه زمينه كژی و انحراف در آنها ديده می‌شود، اما تحت تأثير تربيت قرار دارند. در اين طبقه است كه حكومت بايد سرمايه‌گذاری جدی كند.

اين قرآن‌پژوه با بيان اينكه حكومت بايد نسبت به هر دسته يك نوع برخورد را داشته باشد، گفت: دسته اول با حكومت همراه و هم‌زبان هستند چرا كه حكومت اسلامی به گونه‌ای عمل می‌كند كه اين همراهی شكل گرفته است.

مدير مؤسسه وحی و خرد در پايان خاطرنشان كرد: حكومت در قبال دسته اوسط بايد همچون پدران مهربان باشد، يعنی از دو اصل محبوبيت و اعمال قدرت در برابر متجاوزان به حقوق آنها دفاع كرده و از آنها حمايت كند. اعمال قدرت و برخورد نيز در مورد گروهی كه اقليت هستند، لازم است. برخورد با افرادی كه به ارزش‌های اخلاقی پايبند نيستند، از جنبه معنايی و ايجاد علقه بيرون می‌آيد و حاكميت ناگريز است كه در برابر اين افراد به گونه مختلف اعمال قدرت كند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور1
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور1:
زندگی پیامبر اکرم(ص) برای کودکان مکتوب می‌شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما