رسول نور حضرت محمد (ص) - وجود تفاسير انحرافی در قلم‌های گويای قرآن
 
 
 
 
 وجود تفاسير انحرافی در قلم‌های گويای قرآن

آرشيو اخبار رسول نور2
معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم سازمان دارالقرآن الكريم ضمن انتقاد از حضور قرآن‌های چينی در كتابفروشی‌ها اعلام كرد: چشم‌داشت برخی از تاجران به سود بيشتر سبب ورود قرآن‌های چينی همراه با قلم‌های گويا شده است كه برخی از اين قلم‌ها با تفاسير انحرافی نيز همراه هستند.


احمد حاجی‌شريف، معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم سازمان دارالقرآن الكريم، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، درباره عدم رعايت مسائل شرعی در كشورهای ديگر در خصوص چاپ قرآن كريم گفت: قرآن كتاب مقدسی است كه برای ما قداست خاصی دارد و بايد برای نشر آن شرايط خاصی رعايت شود. اين در حالی است كه در كشورهايی مانند چين ـ كه بلاد كفر به حساب می‌آيند ـ شرايطی كه بايد رعايت شود، در نظر گرفته نمی‌شوند.

وی در رابطه با اين موضوع كه ناشران چينی از مسلمانان هستند، گفت: خبر موثق داريم كه در تمامی چاپخانه‌های اين كشور در رابطه با چاپ قرآن، مسائل شرعی رعايت نمی‌شود و چاپ اين كتاب آسمانی برای ناشران چينی با چاپ ديگر كتب تفاوتی ندارد. علاوه بر اين، اين ناشران اصلاً مسلمان نيستند و اين كه گفته می‌شود ناشر تمامی موازين را رعايت می‌كند، صحت ندارد.

حاجی‌شريف به توانمندی صنعت چاپ و نشر در ايران اشاره كرد و ادامه داد: از طرف ديگر امكانات نشر در كشور ما به اندازه‌ای رسيده كه از برخی جهات نسبت به ديگر كشورها برتری دارد. از نمونه‌های موفق اين نوع چاپخانه‌ها می‌توانيم به چاپخانه انديشه وابسته به سازمان تبليغات اسلامی، چاپخانه بزرگ قرآن در قم وابسته به سازمان اوقاف و امور خيريه، چاپخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و... اشاره كنيم.

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم سازمان دارالقرآن كريم افزود: برخی از چاپخانه‌ها هم هستند كه به علت نداشتن سفارش، تمام‌وقت كار نمی‌كنند. اين در حالی است كه برخی تاجران برای كسب سود بيشتر سفارش چاپ كتاب بيش از 200 هزار نسخه به ديگر كشورها می‌سپارند.

به گفته وی، با بررسی و مقايسه قرآن‌های چاپ شده در ايران و ديگر كشورها اين نتيجه حاصل می‌شود كه هم از نظر صحت و هم از نظر كيفيت، قرآن‌های چاپ شده در ايران بر ديگر قرآن‌ها ارجحيت دارند.

حاجی‌شريف عنوان كرد: قرآن‌های وارد شده از كشور چين، در بسته‌ای همراه با قلم گويا و گوشی است كه تاجر آن را با قيمت 25 هزار تومان تهيه می‌كند. اين در حالی است كه در نمايشگاه قرآن كريم، همين بسته‌ها با قيمت 60 هزار تومان به فروش می‌رفت. يعنی برای هر بسته، 35 هزار تومان سود می‌بردند. البته ناگفته نماند كه برخی از اين قلم‌ها گويا با تفاسير انحرافی نيز همراه هستند. به نظر می‌رسد چون ورود كتب انحرافی به كشور ممنوع است، از اين طريق اقدام كرده‌اند.

حاجی‌شريف به چاپ قرآن‌هايی با كاغذهای زير 30 گرم اشاره كرد و افزود: چندی پيش به دليل نبود دستگاه ويژه چاپ با كاغذهای زير 30 گرم، سفارش نشر اين نوع قرآن‌ها به لبنان داده شد كه با توجه به اين نكته كه لبنان كشور مسلمانی است، با نشر قرآن در اين كشور موافقت شد. اما بعد از مدتی، متوجه شديم كه لبنان هم همانند ايران صنعت چاپ با اين ويژگی را ندارد و اين سفارش را به ايتاليا واگذار می‌كند. به اين صورت كه قرآن در ايتاليا چاپ می‌شود و بعد از آن برای صحافی وارد لبنان شده و بعد از اتمام اين مراحل، قرآن‌ها وارد كشور می‌شوند.

وی در ادامه افزود: در جهت رفع اين مشكل، سازمان اوقاف و امور خيريه پيشنهاد را داده كه با حمايت دولت، دستگاه مورد نياز جهت چاپ آثار با اين كيفيت را وارد كشور كند كه اميدوارم دولت از اين پيشنهاد استقبال كند.

قرآن‌های شبیه‌سازی شده با اغلاط چاپ می‌شوند

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم سازمان دارالقرآن الكريم به چاپ برخی از قرآن‌های نفيس در آلمان اشاره كرد و در اين زمينه تصريح كرد: قرآن‌هايی هم در كشور آلمان چاپ می‌شود كه تعدادی از اين آثار به صورت قاچاق وارد كشور شده است. در رابطه با كيفيت اين نوع قرآن‌ها بايد گفت كه با اغلاطی در متن آيات همراه هستند. اين اغلاط از نسخه‌هايی نشئت می‌گيرد كه براساس آن شبيه‌سازی شده‌اند. به اين معنی كه كاتب در قرن 6 به دليل مشكلات كتابت در قديم، برخی از واژگان و عبارات را ننوشته است كه اين خود در قرآن‌های شبيه‌سازی شده رفع نشده است.

وی در ادامه يادآور شد: الآن هم دو نوع قرآن از اين طريق وارد كشور شده است كه يك نمونه آن را هنوز تهيه و بررسی نكرديم. نمونه ديگر را كه در دست داشتيم، بررسی كرده و اغلاط آن را در ذيل نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی يادآور شديم.

حاجی‌شريف اضافه كرد: به عنوان نمونه، در آيه «و الله عزيزٌ حكيم» كلمه «الله» حذف شده است. در هيمن راستا، با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اين قرآن‌ها كه در قطع جيبی بود، از سطح نوزدهمين نمايشگاه قرآن كريم جمع‌آوری شد. اما بايد به اين نكته توجه كنيم كه اين قرآن‌ها هنوز در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.

وی در پايان عنوان كرد: اخيراً باخبر شديم كه 15 هزار قرآن با اين ويژگی به صورت قاچاق وارد كشور شده است.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما