رسول نور حضرت محمد (ص) - برخورد غيرمسلمانان با آثار هنری قرآنی سرآغاز شناخت اسلام است
 
 
 
 
 برخورد غيرمسلمانان با آثار هنری قرآنی سرآغاز شناخت اسلام است

آرشيو اخبار رسول نور3
از جمله منافع معنوی كار هنری قرآنی اين است كه به هنگام نمايش اين آثار، غيرمسلمانان با سؤال از مفهوم آن با برخی از پيام‌های ناب اسلامی آشنا می‌شوند و اين برای آن‌ها تبديل به نقطه آغازی برای شناخت اسلام و قرآن كريم می‌شود. 


«يوسف حسين گوری»، خطاط و خوشنويس قرآنی و مدير گالری هنر اسلامی شهر «بروچ» در ايالت «گجرات» هندوستان، كه امسال برای نخستين بار در نمايشگاه بين‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ايران شركت كرد، با بيان اين مطلب گفت: نمايشگاه قرآن ايران تنها نمايشگاه قرآنی است كه با اين وسعت و زيبايی در جهان برگزار می‌شود و الگويی است كه بايد از سوی ديگر كشورهای اسلامی نيز مورد استفاده قرار گيرد.

گوری در ادامه گفت: اين رويداد عظيم فرهنگی كه هر سال با بخش‌های بسيار متنوع برگزار می‌شود، عرصه‌ای برای معرفی ابعاد گسترده قرآن كريم و پرداختن اين كتاب آسمانی به موضوعات مختلف زندگی دنيوی و اخروی انسان است.

وی افزود: برگزاری نمايشگاه قرآن كريم با اين وسعت و كيفيت، فرصت مناسبی برای معرفی ابعاد مختلف قرآن كريم به مردم است و اطلاعات بسيار جامعی در مورد اين كتاب آسمانی در اختيار افراد می‌گذارد كه خوشبختانه اين اطلاعات از طريق رسانه‌ها به همه جهان منتشر می‌شود.

اين هنرمند اهل هندوستان با اشاره به برگزاری نمايشگاه‌های قرآنی در كشور خود گفت: در هند نمايشگاه‌های قرآن به اين وسعت برگزار نمی‌شود و اين نمايشگاه‌ها در سطح محلی و منطقه‌ای از سوی مسئولان مراكز هنری اسلامی برپا می‌شود؛ آنچه بيش از بقيه در اين رابطه مورد توجه است، برگزاری نمايشگاه قرآنی در راجستان هند بود كه در آن آثار قرآنی هنرمندان هندی در كنار آثار هنرمندان ديگر كشورهای جهان به نمايش درآمد.

اين هنرمند قرآنی در ادامه در مورد آثار خود كه در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم به نمايش گذاشته شد، گفت: من از كودكی كار خوشنويسی و نقاشی را آغاز كردم، اما به طور خاص 5 سال است كه قرآن كريم را موضوع اصلی آثار خود قرار داده‌ام.

وی افزود: هدف من از پرداختن به خوشنويسی و نقاشی قرآنی، صرفاً ارائه آثار هنری نبود؛ بلكه من با هدف معرفی كلام و پيام زندگی‌بخش قرآن كريم در قالب‌های هنری به منظور تأثيرگذاری بيشتر آن، به اين كار روی آوردم تا از اين طريق افراد بيشتری را با استفاده از زيبايی آثار هنری متوجه زيبايی‌های عظيم قرآن كريم كنم.

يوسف حسن گوری گفت: احاديث بسياری از ائمه اطهار(ع) وجود دارد كه نسخه‌های اصلی آنها موجود نيست كه من سعی كردم با بهره‌گيری از هنر خود اين نسخ را به شكل اوليه بازنويسی و بازآفرينی كنم و كلام‌ها و پيام‌های ارزنده بزرگان اسلام را در قالب‌های هنری شبيه به متن اصلی آن‌ها، به نمايش بگذارم.

اين هنرمند مسلمان هندی در ادامه در مورد تأثيرات هنر قرآنی بر زندگی شخصی خود گفت: زمانی كه هنوز كار قرآنی را آغاز نكرده بودم، وقتی دو يا سه ساعت كار می‌كردم، خسته و گاهی عصبانی می‌شدم اما از زمانی كه كار قرآنی را آغاز كردم، بيش از 10 تا 12 ساعت كار می‌كنم و بعضی اوقات تا پاسی از شب بيدار هستم، اما هيچ‌وقت احساس خستگی نمی‌كنم.

وی افزود: علاوه بر اين آرامش و سعه صدر كه حاصل غور در قرآن است، انگيزه شخصی من برای معرفی معارف قرآنی باعث شده كه خود من هم بيشتر با قرآن مأنوس شوم و اين انس دائمی سبب افزايش انگيزه و شادی من در زندگی شده و ديدگاهم نسبت به زندگی را به طور كلی دگرگون كرده است.

اين هنرمند 50 ساله هندی همچنين تأكيد كرد: از جمله منافع معنوی كار هنری قرآنی اين است كه به هنگام نمايش اين آثار هنری، افراد و به طور خاص غيرمسلمانان، كه در ابتدا جذب زيبايی اثر می‌شوند، از مفهوم آن سؤال می‌كنند و با برخی از پيام‌های ناب اسلامی آشنا می‌شوند و اين برای آن‌ها تبديل به نقطه آغازی برای شناخت اسلام و قرآن كريم می‌شود.

وی در پايان ابراز اميدواری كرد كه اين نمايشگاه هر ساله با قوت بيشتری در جمهوری اسلامی ايران برگزار شود.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما