رسول نور حضرت محمد (ص) - طرح «تلاوت نور» فرصتی برای برقراری ارتباط بين جوانان و قرآن است
 
 
 
 
 طرح «تلاوت نور» فرصتی برای برقراری ارتباط بين جوانان و قرآن است

آرشيو اخبار رسول نور2
دبير ستاد عالی كانون‌های فرهنگی-هنری مساجد با اشاره به تأكيد قرآن كريم و ائمه اطهار(ع) مبنی بر توجه ويژه به تلاوت قرآن اظهار كرد: طرح تلاوت نور فرصتی برای برقراری ارتباط بين جوانان و قرآن است.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين حميدرضا ارباب‌سليمانی، مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست تخصصی «تبيين طرح تلاوت نور و تأثير آن در فضاسازی قرآنی در سطح جامعه» كه در ايكنا و با همكاری ستاد عالی كانون‌های فرهنگی-هنری مساجد برگزار شد، با اشاره به اهتمام خبرگزاری قرآنی ايران به بالندگی حوزه فعاليت‌های قرآنی كشور، اظهار كرد: ايكنا همواره برای بالندگی حوزه قرآن تلاش می‌كنند و به فضل الهی در اين چند سال گذشته گام‌های مؤثری برداشته است.
وی با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی در ايكنا خاطرنشان كرد: اين نوع نشست‌ها و گفتمان‌های علمی و فرهنگی بسيار سازنده است، چرا كه اساساً در فرهنگ اسلامی سياست اوليای الهی بر همين گفتمان‌ها مبتنی بوده است؛ آنچه مايه گسترش فرهنگ اسلامی بوده، منطق و استدلال اسلامی و نگاهی بوده كه از نظر علمی در مباحث مختلف ارائه می‌كرده است.
ارباب‌سليمانی با تأكيد بر اينكه خود قرآن كريم بهترين شاخص برای فهم اين مطلب است، گفت: منطق اسلام منطق گفت‌و‌گو و بحث‌های استدلالی است و حتی در ارتباط با دشمنان نيز در قرآن كريم ذكر شده است كه اگر با آن‌ها گفت‌و‌گو داريد، به‌گونه‌ای رقم بخورد كه سازنده باشد و آن‌ها را دستگيری كند.
دبير ستاد عالی كانون‌های فرهنگی-هنری مساجد كشور در ادامه با اشاره به طرح تلاوت نور، اين طرح را گسترده‌ترين، روان‌ترين و ارزان‌ترين طرح قرآنی كشور عنوان كرد و گفت: تلاوت نور در دورافتاده‌ترين نقاط كشور در حال اجراست و هر شب يك صفحه از قرآن كريم بعد از نماز مغرب و عشا تلاوت می‌شود؛ در دسترس همه است و به سهولت می‌شود در آن مشاركت كرد. همچنين برای اين طرح بودجه ويژه‌ای به جز اينكه قرآن در دسترس باشد، صرف نمی‌شود.
ارباب‌سليمانی با بيان اينكه اين طرح از فرهنگ قرآنی برگرفته شده است، اظهار كرد: تلاوت نور ريشه در فرهنگ قرآن دارد، چرا كه در قرآن به اين نكته سفارش شده است كه هر چه می‌توانيد قرآن بخوانيد؛ در آيات مختلفی نيز به تلاوت قرآن سفارش شده و مورد تأكيد قرار گرفته شده است.
وی با اشاره به روايتی از پيامبر مكرم اسلام(ص) مبنی بر محوری بودن مساجد در هدايت و تربيت مردم خاطرنشان كرد: در اين روايت آمده است كه پيامبر(ص) فرموده‌اند كه مساجد بنا نهاده شده‌اند برای اينكه پايگاه هدايت و تربيت باشد و اين حركت با قرآن ميسر می‌شود.
ارباب‌سليمانی همچنين به سفارش ائمه اطهار(ع) در خصوص توجه به تلاوت قرآن پرداخت و گفت: در روايتی از امام صادق(ع) آمده است كه «يكی از نشانه‌های مؤمن اين است كه روزانه 50 آيه از قرآن كريم را تلاوت كند»؛ بايد به اين نكته توجه كرد كه آيا چنين فرهنگی در زندگی ما ساری و جاری است يا خير.
وی با اشاره به تفاوت‌های تلاوت قرآن كريم با قرائت، ادامه داد: در قرائت به دنبال فهم مطلب هستيم، اما در تلاوت تدبر در قرآن كريم نيز يك اصل است و بايد مورد توجه قرار گيرد؛ گاهی اوقات برخی مطرح می‌كنند كه با توجه به اينكه چند سالی است بحث تلاوت مطرح است، بهتر است به موضوعات ديگر بپردازيم، اما تأكيد بر اين است كه تلاوت استمرار داشته باشد، چرا كه تلاوت قرآن كريم يك اصل و استمرار آن وظيفه است.
ارباب‌سليمانی در اين مورد به روايتی از امام سجاد(ع) اشاره كرد و گفت: از ايشان پرسيده شد كه بالاترين فضيلت چيست و امام سجاد (ع) پاسخ دادند: «حالُّ المرتحل»؛ ايشان در توضيح اين عبارت فرمودند «منظور آن است كه فرد قرآن را آغاز كند و آن را به پايان برساند، در حالی كه همواره از آخر قرآن به اول آن كوچ كند»؛ بنابراين در تلاوت قرآن نبايد به هيچ نقطه‌ای بسنده كرد و بايد همواره برای استمرار اين حركت تلاش كرد تا به اين مرحله برسيم.
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی با بيان اينكه نعمتی بزرگ‌تر از نعمت قرآن در عالم هستی وجود ندارد، اظهار كرد: در سوره «الرحمن»، نعمات الهی به ترتيب بيان شده است كه قرآن به عنوان شاه‌بيت نعمات بيان شده است؛ طبيعی است كه هرچه به قرآن رجوع كنيم و قرآن را گسترش دهيم شكر نعمت و به وظيفه الهی عمل كرده‌ايم.
وی تصريح كرد: رشد و بالندگی انسان هدف از خلقت بوده است تا انسان مسير تكامل را طی كند و به نقطه اوجی برسد؛ برای رسيدن به اين اوج راهی جز پناه بردن به قرآن نيست؛ لذا بايد فرهنگ قرآن برای تربيت آحاد مردم گسترش پيدا كند. به هر ميزان كه نوجوان و جوان ما به قرآن نزديك شود، در امان خواهد بود و واكسينه می‌شود.
دبير ستا عالی كانون‌های فرهنگی-هنری مساجد كشور با اشاره به آيه «فَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَجَاهِدْهُم بِهِ جِهَادًا كَبِيرًا» گفت: در فرهنگ قرآن سه نوع جهاد مطرح شده است؛ يكی از آن‌ها جهاد اكبر، يعنی همان مبارزه با نفس است كه قرآن دائماً راجع به آن به ما سفارش كرده است كه همواره احساس كنيم در آغاز راه هستيم و خود را تطهير شده نپنداريم تا رشد كنيم؛ ديگری جهاد اصغر است كه همان مبارزاتی است كه با كفار، مشركان و منافقيان صورت می‌گيرد.
ارباب‌سليمانی جهاد كبير را سومين نوع جهاد دانست و افزود: اين نوع جهاد در تهاجم فرهنگی مطرح شده است؛ وقتی دشمن با فرهنگ خود حمله می‌كند و تمام ارزش‌ها را تهديد می‌كند، بايد از قرآن مدد گرفت؛ اگر می‌خواهيم فرزندانمان در مقابله با تهاجم فرهنگی در امان باشند، بايد دست آن‌ها را در دست قرآن بگذاريم و بين آن‌ها و قرآن آشتی برقرار كنيم.
وی با تأكيد بر اينكه طرح تلاوت نور فرصتی برای برقراری اين آشتی است، اظهار كرد: امروز هزاران جوان در مساجد در اين طرح شركت می‌كنند؛ همين كه يك نوجوان و جوان با مسجد الفت پيدا كند، آغاز هدايت است و ما در مجموعه ستاد عالی كانون‌های فرهنگی-هنری مساجد كشور به دنبال زمينه‌سازی رسيدن به اين هدف است.
دبير ستاد عالی كانون‌های فرهنگی-هنری مساجد كشور با اشاره به وحشت دشمن از مساجد و قرآن خاطرنشان كرد: اگر امروز در بحرين مساجد مورد هجوم قرار می‌گيرند، اگر در جنگ 33 روزه لبنان مساجد را با خاك يكسان كردند و در جنگ 22 روزه نيز مساجد تخريب شد، حاكی از وحشت دشمن از اين پايگاه است و اين وحشت دشمن برای ما يك ارزش است؛ ما به عنوان مسلمان بايد اين ميراث جاويد را حفظ و به آن افتخار كنيم.
ارباب‌سليمانی با اشاره به گسترش فرهنگ تفسير قرآن در كشور خاطرنشان كرد: بعد از پيروزی انقلاب اسلامی مراكز و مؤسسات متنوع قرآنی در كشور شكل گرفت، كتاب‌های بسياری به رشته تحرير درآمد، نرم‌افزارهای قرآنی توليد شد و چهره‌های قرآنی فراوانی تربيت شدند؛ همچنين مركز تخصصی تفسير قرآن برای اولين بار در حوزه علميه شيعه در ايران تأسيس شد كه امروز شاهد فارغ‌التحصيلان بسياری از اين مركز هستيم.
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهتمام بزرگان كشور به مسئله تفسير قرآن كريم اظهار كرد: از كارهايی كه در سال‌های اخير به همت بزرگان كشور با جديت دنبال شده است، موضوع توسعه فرهنگ تفسير قرآن است؛ اگر قرآن برای مخاطب تبيين نشود، اثری كه بايد در دل و روح او بگذارد نخواهد داشت؛ بنابراين بايد برای تبيين قرآن، فرهنگ تفسير گسترش پيدا كند.
وی افزود: صرف اينكه قرآن كريم تلاوت شود، كافی نيست؛ درست است كه نگاه به قرآن كريم و خواندن آن ثواب است، اما هدف از نزول قرآن اين است كه انسان از ظلمات به سوی نور هدايت شود و اين اتفاق بايد رخ دهد و ساز و كارش تعريف شود؛ يكی از ابزارهايی كه می‌تواند ما را در رسيدن به اين مقصد موفق كند، گسترش فرهنگ تفسير قرآن است. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما