رسول نور حضرت محمد (ص) - پنجمين دوره مسابقات ملي حفظ و مفاهيم نهج‌البلاغه برگزار مي‌شود
 
 
 
 
 پنجمين دوره مسابقات ملي حفظ و مفاهيم نهج‌البلاغه برگزار مي‌شود

آرشيو اخبار رسول نور2 مدير مؤسسه قرآن و نهج‌البلاغه گفت: پنجمين دوره مسابقات ملي حفظ و مفاهيم نهج‌البلاغه با مشاركت سازمان تبليغات اسلامي در 24 استان كشور برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، حجت‌الاسلام محمد رضازاده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با گذشت بيش از 30 سال از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران اقدامات خوبي در زمينه‌هاي مختلف حفظ، قرائت، ترجمه، روخواني و تفسير قرآن كريم به صورت گسترده در سطح كشور انجام شده است ولي با اين وجود به نهج‌البلاغه كه بعد از قرآن كريم دومين كتاب بزرگ ديني محسوب مي‌شود توجه چنداني صورت نگرفته است.
وي افزود: با وجود اينكه ايران يك كشور مسلمان نشين شيعي است، اما در مقايسه با ديگر كشورهاي اسلامي، از نظر تربيت تعداد حافظان قرآن كريم از ما فراتر و گام‌هاي بيشتري در اين زمينه برداشته‌اند.
دبير پنجمين دوره از مسابقات حفظ و مفاهيم نهج البلاغه ادامه داد: ايران تاكنون تلاش‌هاي فراواني در زمينه‌هاي مختلف قرآني انجام داده است و اكنون نسل جديد كشورمان به صورت تخصصي در زمينه حفظ قرآن كريم با كشور مصر رقابت مي‌كند.
وي تصريح كرد: كشور ايران با تربيت حافظان قرآن كريم توانسته است بعد از كشور مصر در زمينه حفظ قرآن از ديگر كشورها سبقت بگيرد.
رضازاده با بيان اينكه فعاليت در زمينه‌هاي ديني تلاش‌هاي بسياري را مي‌طلبد، ابراز داشت: ما در ابتداي راه هستيم و در مقايسه با جمعيت كشور سودان كه نيمي از جمعيت كشور ايران را تشكيل نمي‌دهد، مي‌بينيم آنان نسبت به تربيت حافظان قرآن گام‌هاي بيشتري برداشته‌اند.
دبير پنجمين دوره از مسابقات حفظ و مفاهيم نهج البلاغه تاكيد كرد: شورا نتوانسته است به جايگاه اصلي خود در زمينه فعاليت‌هاي قرآني دست يابد كه براي رسيدن به اين مهم بايد وزارتخانه‌ها و ديگر نهادهاي فرهنگي تلاش مضاعف داشته باشند.
وي با بيان اينكه نهج‌البلاغه كتابي است كه بسياري از علماي شيعي و اهل سنت نسبت به آن اهتمام داشته‌اند، افزود: با وجود اينكه نهج‌البلاغه در دين مبين اسلام از جايگاه خاصي برخوردار است، ولي هنوز نتوانسته است به جايگاه واقعي خود در ميان مردم دست يابد.
رضازاده با بيان اينكه موسسه قرآن و نهج‌البلاغه در طول 10 سال گذشته تلاش كرده است در زمينه حفظ، قرائت، مفاهيم قرآن كريم و نهج‌البلاغه گام‌هاي موثري بردارد، بيان داشت: تاكنون چهار دوره مسابقات حفظ و مفاهيم نهج‌البلاغه به صورت ملي برگزار شده است و اكنون در استان خوزستان در حال برگزاري مرحله نهايي بخش مفاهيم هستيم.
وي زمان برگزاري اين دوره از مسابقات را 13 تا 16 ارديبهشت ماه سال جاري عنوان كرد و اظهار داشت: از تعداد 20 هزار شركت كننده در اين دوره از مسابقات، 140 نفر انتخاب شدند كه حدود 12 نفر آنها از استان قم هستند.
دبير پنجمين دوره از مسابقات حفظ و مفاهيم نهج البلاغه افزود: به دليل سنگين بودن متن نهج‌البلاغه براي علاقمندان به شركت در حفظ نهج‌البلاغه، اين كتاب را به شش رشته حفظ كل نهج‌البلاغه، خطبه‌ها، نامه‌ها، حكمت‌ها و حفظ 110خطبه از نهج البلاغه و حفظ صحيفه سجاديه تقسيم كرديم تا علاقه‌مندان با هر سليقه‌اي بتوانند در اين دوره از مسابقات شركت كنند.
وي با بيان اينكه معمولاً كساني نسبت به شركت در حفظ نهج‌البلاغه اقدام مي‌كنند كه حافظ قرآن هستند، اذعان كرد: در اين دوره از مسابقات 70 نفر از حافظان قرآن كريم براي شركت در حفظ نهج‌البلاغه شركت كرده‌اند.
رضازاده بخش مفاهيم نهج‌البلاغه را بسيار فراگيرتر از بخش حفظ دانست و بيان داشت: در دوره گذشته شرح 30 حكمت نهج‌البلاغه از كتاب راه روشن به علاقه‌مندان معرفي شد و كساني كه به بالاترين امتياز دست يافتند در 14 شهر همزمان شركت كردند كه تعداد آنها حدود 300 نفر بود.
وي ادامه داد: از برگزيدگان بخش مفاهيم پنج سؤال از كتاب‌هاي آيات عظام صافي گلپايگاني، جوادي آملي، مكارم شيرازي و آيت الله مطهري به صورت حضوري پرسيده مي‌شود و به نفرات برتر كمك هزينه حج عمره به صورت تشويقي اهدا خواهد شد. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما