رسول نور حضرت محمد (ص) - خطيب جمعه تهران: اهانت به قرآن حاصلی جز بيداری جامعه بشری نسبت به كتاب الهی ندارد
 
 
 
 
 خطيب جمعه تهران: اهانت به قرآن حاصلی جز بيداری جامعه بشری نسبت به كتاب الهی ندارد

آرشيو اخبار رسول نور6
يك خودفروخته صهيونيست در يك جامعه غربی به قرآن كريم اهانت می‌كند، ولی اين اهانت، جز اينكه جامعه بشری را نسبت به قرآن بيدار كند، حاصلی ندارد و اين اقدام باعث می‌شود قرآن بيشتر برای دنيا معرفی شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، آيت‌الله محمد امامی كاشانی،در خطبه دوم نماز جمعه اين هفته تهران با قرائت آيات آغازين سوره مباركه «قلم»، به موضع‌گيری‌ها و مخالفت‌هايی كه در دنيا عليه اسلام صورت می‌گيرد، اشاره كرد و گفت: سی سال است كه نظام اسلامی با اين مخالفت‌ها و تحريم‌ها روبروست.
وی با بيان اينكه آن‌ها با تفكر اسلامی مقابله می‌‌كنند، تصريح كرد: مقابله‌كنندگان مردم دنيا نيستند، بلكه قدرت‌‌های استكباری هستند و از روز‌های اول پيروزی انقلاب وضع به همين شكل بود.
خطيب جمعه اين هفته تهران با استناد به آيات سوره «قلم» يادآور شد: عيجب است كه قرآن در برابر اينكه دشمنان به رسول اكرم(ص) اهانت می‌كنند، به علم قسم می‌خورد و سوگند به قلم و سطر‌هايی كه نوشته می‌شود می‌دهد كه اين سوگند يعنی علم و عقل نمی‌گذارد سخنان آ‌ن‌ها در دل‌ها اثر بگذارد.
امامی كاشانی در ادامه با اشاره به آيه «سَنَسِمُهُ عَلَى الْخُرْطُومِ» متذكر شد: خداوند در اين آيه می‌فرمايد كه ما اين‌ها را آنچنان به زمين می‌زنيم كه از بينی به زمين می‌خورند كه اين سخن به معنای رفتن آبروی آن‌ها به تمام معناست. قرآن به اين هم اكتفا نكرده و واژه «خرطوم» را بكار برده و خواسته اين آدم‌ها را به حيواناتی تشبيه كند كه خيلی مفتضح هستند.
اين عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود يادآور شد: در برابر رواياتی كه می‌فرمايد قيام حضرت مهدی(عج) با سيف خواهد بود، رواياتی هستند كه می‌گويد كه خون از دماغ احدی در آن دوران بيرون نخواهد آمد؛ يعنی امنيت چنان برپا می‌شود كه احدی در قيام ايشان آسيب نمی‌بيند.
وی بخش بعدی سخنان خود را به موضوع اهانت به قرآن كريم در آمريكا اختصاص داد و با اشاره به بشارت انجيل مبنی بر نزول قرآن، اظهار كرد: يك خودفروخته صهيونيست در يك جامعه غربی به قرآن كريم اهانت می‌كند، ولی اين اهانت جز اينكه جامعه بشری را نسبت به قرآن بيدار كند، حاصلی ندارد. اين اقدام باعث می‌شود قرآن بيشتر برای دنيا معرفی شود.
امام كاشانی تأكيد كرد: اهانت به قرآن كريم باعث می‌شود پيروان اديان الهی قرآن را مطالعه كنند و ببينند كه قرآن سراسر رحمت و رأفت است و در جايی كه قانون برای كيفرها آورده، همه جنبه‌ اجتماعی دارد و برای مصلحت جامعه است.
امام جمعه موقت تهران همچنين با اشاره به سفر اخير رئيس‌جمهور به نيويورك و پيشنهاد وی برای تشكيل گروهی حقيقت‌ياب درباره حادثه 11 سپتامبر، عكس‌العمل آمريكايی‌ها را سؤال‌برانگيز خواند و گفت: جوامع بشری و حتی خود آمريكايی‌ها حرف‌های آن‌ها را نمی‌پذيرند.
اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با برشمردن بخشی از رفتارهای دوگانه غرب در قبال حقوق بشر از جمله واكنش آن‌ها به حمله صهيونيست‌ها به كاروان آزادی تأكيد كرد: بشر امروز می‌فهمد و دنيا به سمت بيداری حركت می‌كند و روزی ملت‌ها از دولت‌ها جدا شده و پشت دولت‌ها خالی خواهد شد؛ ملت‌ها به امام عصر(عج) پناه خواهند آورد و وقتی در كعبه ندای ايشان بلند شود از همه دنيا به سمت مكه حركت می‌كنند؛ اسلام با شمشير پيش نرفت، مردم وقتی ندای پيامبر(ص) را شنيدند حركت كردند و اين بيداری است.
وی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به تحريم‌های غرب عليه نظام اسلامی، نقش مؤثر دانشگاهيان و حوزويان در مقابله با اين تهديدها را مورد تأكيد قرار داد و گفت: بسياری از پيشرفت‌ها از جمله در حوزه تكنولوژی در سايه همين تحريم‌ها حاصل شده است. جوانان و دانشگاهيان می‌توانند آثار فراوانی داشته باشند و ارزش‌ها زيادی را از خود نشان دهند.
امامی كاشانی ضمن توصيه به جوانان دانشگاهيان در اهميت دادن به كلاس‌های درس، اسلام و نماز، خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبری در ديدار با ائمه جمعه به آن‌ها توصيه كردند كه شبهات جوانان را برطرف كنند. جوانان نيز نبايد شبهات را در دل نگه دارند.
خطيب جمعه اين هفته تهران در پايان با بيان اينكه علم و عقل در جامعه دارای ارزش است، گفت: دل‌ها بيدار می‌شوند و انديشه‌ها سرانجام هوشيار می‌شوند و توطئه مستكبران به جايی نخواهد رسيد.
گزارش خبرنگار ايكنا حاكی است، آيت‌الله محمد امامی كاشانی در خطبه اول نماز جمعه اين هفته تهران با تسليت سالروز شهادت امام صادق(ع) گفت: پس از رحلت امام صادق(ع) ابوبصير يكی از ياران ايشان برای عرض تسليت خدمت همسر امام صادق رفت و همسر ايشان گفت: ايشان در لحظات پايان عمر خواستند كه همه بستگان و يارانش بر بالينشان حاضر شوند.
امام جمعه موقت تهران افزود: امه‌حميده می‌گويد،«حضرت صادق(ع) به همه نگاه كرد و فرمود: شفاعت ما شامل كسانی كه نماز را كوچك بشمارند، نمی‌‌‌شود».
امامی‌كاشانی اظهار كرد: ياران و بستگان امام صادق از اين جمله تعجب كردند، زيرا جامعه آن زمان مملو از مصيبت‌ها، حوادث و انحرافات بود.
وی با اشاره به برخی از اين مشكلات عنوان كرد: حوادث فرهنگی زيادی وجود داشت، اشخاصی اسلام را وارونه معنا كرده بودند، گروه‌هايی چون معتزله، اشاعره، خوارج و مرجئه به نام اسلام حرف خود را می‌زدند.
امامی‌كاشانی تصريح كرد: علاوه بر اختلاف فرهنگی شديد در متن اسلام، افرادی منكر خدا و پيامبر وجود داشتند كه اصحاب امام صادق(ع) در موضوعات مختلف با برهان به مقابله با آنها پرداختند.
وی با اشاره به ظلم منصور دوانقی افزود: او در 10 سال حكومت خود با استفاده از ابزار قدرت و وحشت همه را ترسانده بود و كسی جرئت سخن گفتن نداشت.
خطيب جمعه تهران تصريح كرد: در زندان‌ها صدای ناله سادات بلند بود، در اين ميان گروهی از پيروان زيد قيام كردند، هرچند جناب زيد خط ولايت را بارها ترسيم كرده بود، اما برخی از ياران او امامت را از آن زيد و سپس يحيی می‌دانستند.
وی با بيان اينكه منصور دوانقی مسير اسلام را دگرگون كرده بود، اظهار كرد: سادات بنی‌هاشم با توجه به ظلم منصور دوانقی سوال می‌كردند كه چرا امام صادق(ع) سكوت اختيار كرده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان كرد: با وجود ظلم‌های بی‌شمار، انحرافات فكری، فشارهای زياد به بنی‌هاشم و غيره امام صادق در لحظات آخر عمر سفارش كردند كه نماز را سبك نشماريد و در واقع ايشان می‌خواستند مردم متحد شوند و پيش‌نياز آن اقامه نماز با توجه و به دور از غفلت بود.
وی در اين رابطه اظهار كرد: اگر نماز بزرگ شمرده شود و غفلت نباشد و انسان از خدا بخواهد كه راه نيكان را به او عطا كند، جامعه سعادتمند می‌شود.
امامی‌كاشانی عنوان كرد: خيمه نماز دل است و دل در دست خدا است، قرآن سفارش می‌كند كه حافظ نماز باشيم و اين يعنی حافظ عدالت، امنيت، تقوا، صداقت و عزت جامعه؛ اين حافظ بودن با نماز خواندن و به دنبال هوای نفس رفتن ايجاد نمی‌شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار كرد: امام صادق(ع) می‌ديدند، جامعه پر از نماز‌خوان است ولی افراد جامعه به ظلم‌ها توجه نمی‌كنند و بی‌تفاوت هستند، لذا به بيان آسيب‌هايی كه متوجه نماز بود، پرداختند ايشان عقيده داشتند بايد جامعه درست شود و اين از راه بزرگ شمردن نماز حاصل می‌شود.
خطيب جمعه تهران با اشاره به سخن امام صادق(ع) در مورد نماز گفت: ايشان تلاش داشتند تا رهبری و ولايت را مورد تاكيد قرار دهند، تا مردم بر حول ولايت بچرخند، در چنين جامعه‌ای ديگر منصور دوانقی نمی‌تواند ظلم كند. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور6
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور6:
توهین به مقدسات به دلیل هراس دشمنان از گسترش اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما