رسول نور حضرت محمد (ص) - متوليان تأليف كتب درسی به شيوه استدلال‌های قرآنی توجه كنند
 
 
 
 
 متوليان تأليف كتب درسی به شيوه استدلال‌های قرآنی توجه كنند

آرشيو اخبار رسول نور1
رئيس مركز تخصصی تفسير و علوم قرآنی حوزه علميه قم ضمن تأكيد بر استفاده بيشتر از آيات قرآن در استنادات كتب درسی، توجه بيشتر به شيوه استدلال‌‌های قرآنی را خواستار شد.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، مقام معظم رهبری در فرمايشات اخير خود در جمع متسابقان، داوران و قرآنيان كشور پس از برگزاری بيست و هفتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم، در چند بخش، ضمن بيان پيشرفت‌ها و دستاوردهای قرآنی طی 31 سال پس از پيروزی انقلاب اسلامی و تشويق مسئولان و جامعه قرآنی به ادامه راه پيش‌رو، مطالباتی را نيز از جامعه قرآنی كشور مطرح كردند؛ خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) بنا بر وظيفه اطلاع‌رسانی و پيگيری خود تلاش می‌كند در حد توان راه‌های تحقق اين مطالبات را در قالب گفت‌و‌گو با جامعه قرآنی كشور جويا شود.
حجت‌الاسلام و المسلمين محمد فاكر ميبدی، رئيس مركز تخصصی تفسير و علوم قرآنی حوزه علميه قم، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، درباره راه‌های تحقق منويات مقام معظم رهبری عنوان كرد: قرآنی كردن زندگی كه می‌تواند برآيند تدبر، فهم و تفسير قرآن كريم باشد به صرف خواندن و قرائت حاصل نمی‌شود.
وی ادامه داد: از اين رو مقام معظم رهبری بر اين امر تكيه دارند كه از اين مرحله با همه فضائلی كه دارد بايد فراتر رفت. آن چيزی كه در مسير قرآنی شدن بايد به دنبال آن بود، قرائت، تدبر، عمل و در نهايت قرآنی شدن زندگی انسان است. اين فرآيند وظيفه‌ای است كه همه افراد، رسانه‌ها، دستگاه‌ها و همه دست‌اندركاران امر تبليغ عهده‌دار تبليغ قرآن هستند تا بتوانند جامعه را به سمت و سوی تدبر در قرآن كريم سوق دهند.
وی در خصوص نقش حوزه‌های علميه عنوان كرد: در حوزه‌های علميه و در عرصه آموزش و پرورش نيز شايسته است كه دروس و تحقيقات استنادها و استشهادهای بيشتری از قرآن كريم ارائه شود. به عبارت ديگر بايد در عرصه آموزش و پژوهش علوم دينی و معارفی كه وجود دارد، به نحوه استدلال‌های قرآنی توجه بيشتری شود.
حجت‌الاسلام فاكر ميبدی اظهار كرد: برای ارتقا و رسيدن به فرهنگ عمومی تدبر در قرآن كريم، حتی جلسات قرائت قرآن در آغاز مراسم هم بايد دستخوش تغيير شود و فرهنگ قرائت آيات در اين مراسم بايد به گونه‌ای باشد كه اگر مثلا چند دقيقه قرآن تلاوت می‌شود، حتما بخشی از آن به امر دقت در پيام‌های آيات باشد.
وی گفت: بايد توجه كرد كه ميزان دقت و تدبر در آيات نبايد الزاما در زمان زيادی اجرا شود، بلكه ويژگی دقت در آيات قرآن به‌گونه‌ای است كه حتی می‌توان در دقايق اندكی هم به اين امر مهم پرداخت. ما موظف هستيم كه به امر تلاوت آيات قرآن كريم اهتمام ويژه‌ای داشته باشيم اما بايد توجه كرد كه اهتمام به قرائت بيشتری از آيات قرآن نبايد شخص را از توجه به پيام آيات باز دارد.
اين محقق قرآنی يادآور شد: استفاده از قرآنی‌هايی كه در كنار خود يا در صفحه مقابل آن گزيده‌ای از تفسير همان آيات نيز آمده است، كمك شايانی در مسير تدبر و فهم پيام آيات قرآن كريم می‌كند كه البته برخی از علما هم به استفاده از اين روش برای آشنايی با مضامين آيات توصيه كردند. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور1
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور1:
زندگی پیامبر اکرم(ص) برای کودکان مکتوب می‌شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما